The RICOH M2810N offers efficient performance for your workspace — providing fast, secure and reliable A3 black and white printing in a compact and dependable device. With faster print speeds, enhanced memory, standard network connectivity, and an easy-to-use 4-line LCD panel, this printer delivers a trusted solution for everyday printing, scanning and copying needs.
Reliable performance with everyday speed and security
Delivering high-quality printing and scanning at 28 ppm, the M 2810N keeps pace with busy office routines. An efficient 6.4-second first print time reduces user wait time, while 512MB of RAM ensures consistent, reliable processing for standard workflows.
Smart digitisation and adaptable workflow options
Digitise documents with ease using colour scanning and ID copy features, all navigated through a user-friendly 4-line LCD panel. Choose between a platen cover or ARDF to match your scanning and copying requirements.
Optimised connectivity and secure integration
Easily integrate into your network with built-in Ethernet, or enable wireless printing via optional WiFi on the M 2810N. Enjoy seamless mobile print and scan support for cloud-based files, and safeguard data transfers with TLS 1.3 encryption.
Specificații tehnice
| Viteza imprimării | |
| Tehnologia tipăririi | Cu laser |
| Imprimare | Imprimare mono |
| Imprimarea duplex | Da |
| Rezoluţia maximă | 2400 x 600 DPI |
| Viteza de tipărire (negru, calitate normală, A4/US Letter) | 28 ppm |
| Timp de încălzire | 15 s |
| Timpul până la prima pagina (negru, normal) | 6,4 s |
| Copiere | |
| Copiere | Copiere mono |
| Numărul maxim de copii | 999 copii |
| Redimensionare copiere | 25 – 400% |
| Scanare | |
| Scanare | Scanare mono |
| Rezoluţia optică de scanare | 600 x 600 DPI |
| Scanează către | E-mail, Network folder, USB, FTP, SMB |
| Formatele de imagine suportate | TIFF, JPEG |
| Formate de documente suportate | |
| Fax | |
| Trimitere faxuri | Nu |
| Caracteristici | |
| Funcții duplex | Imprimă |
| Număr cartușe de tipărire | 1 |
| Culori de imprimare | Negru |
| Limbi pagină descriere | PCL 5c, PCL 5e, PCL 6 |
| Capacitate de intrare & de ieșire | |
| Număr total tăvi intrare | 1 |
| Capacitate totală intrare | 250 foi |
| Capacitate totală ieșire | 100 foi |
| Capacitate maximă de alimentare | 1700 foi |
| Manipularea hârtiei | |
| Dimensiune maximă hârtie seria-A ISO | A3 |
| Tip tavă hârtie imprimare | Hârtie simplă, Plicuri, Etichete, Hârtie groasă, Hârtie subțire |
| Formate ISO serie-A (A0…A9) | A4, A5, A3 |
| Formate ISO serie-B (B0…B9) | B4, B5 |
| Dimensiuni suporturi imprimare non-ISO | Legal, Letter, Ledger (dimensiuni imprimate) |
| Dimensiuni plicuri | Com-10, Monarch, DL |
| Greutate tavă hârtie imprimare | 52 – 216 g/m² |
| Conexiune | |
| Port USB | Da |
| Număr porturi USB 2.0 | 1 |
| Reţea | |
| Ethernet LAN | Da |
| Tehnologia cablării | 10/100Base-T(X) |
| Performanță | |
| Memorie internă | 512 Mega bites |
| Procesor încorporat | Da |
| Frecvență procesor | 500 MHz |
| Design | |
| Culoarea produsului | Alb |
| Poziționare pe piață | Acasă & birou |
| Ecran încorporat | Da |
| Ecran | LCD |
| Managementul energiei | |
| Consum de energie (max) | 1500 W |
| Consum energie (gata de operare) | 89,96 W |
| Energy Star, Typical Electricity Consumption (TCE) | 0,41 kWh/săptămână |
| Tensiune AC intrare | 220 – 240 V |
| Frecvență de intrare AC | 50/60 Hz |
| Cerinţe de sistem | |
| Sisteme de operare Windows suportate | Windows 10, Windows 11 |
| Sisteme de operare Mac suportate | Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia, Mac OS 13.1, Mac OS 12.4 |
| Sisteme de operare server suportate | Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Greutate şi dimensiuni | |
| Lățime | 575 mm |
| Adâncime | 565 mm |
| Înălţime | 402 mm |
| Greutate | 24,4 kg |



