Laptop Dell Pro 15 Essential (PV15250), 15.6″, FHD, 1920×1080, 120Hz, 250 nits, WVA, Anti-Glare, 13th Generation Intel(R) Core(TM) i7-1355U (10 cores, up to 5.00 GHz), Intel(R) UHD Graphics, 16GB, 1x16GB, DDR5, 4400MT/s, 1TB M.2 PCIe NVMe SSD, Realtek Wi-Fi 6 RTL8852BE, 2×2, 802.11ax, MU-MIMO, Bluetooth wireless card, 65W AC adapter, 4.5mm barrel, 4-cell, 54 Wh, English International backlit keyboard with numeric keypad, Fingerprint Reader, External ports: USB ports: 1 x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) port, 1 x USB 2.0 (480 Mbps) port, 1 x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) Type-C port, Audio port: 1 x Universal Audio port, Video port(s): 1 x HDMI 1.4 port, Media-card reader: 1 x SD-card slot, Power-adapter port: DC-in port (4.50 mm standard plug), Security-cable slot: Not supported, Internal slots: M.2: 1 x M.2 Key-M (2230/2280) slot for solid state drive, 1 x M.2 2230 Key-E slot for Wi-Fi and Bluetooth combo card, Memory slots: SODIMM, Memory type: DDR5, Memory speed: 4400 MT/s, Maximum memory configuration: 16 GB, Minimum memory configuration: 8 GB, Memory size per slot: 8 GB or 16 GB, Weight (maximum): 1.94 kg (4.28 lb), Windows 11 Pro, 3Y ProSupport and Next Business Day Onsite Service, McAfee Business Protection 1-year, Activate Microsoft 365 – 30 Day Trial.
Laptop SMB DELL Pro 15 Essential, cu procesor Intel Core
5.880,12 lei TVA inclus.
49 în stoc
Doresti publicarea articolului in platforma publica de achizitii publice?Poti adauga produsul in cos sau poti apela la formularul de mai jos prin care vei lua contact direct cu un consultant Estico
Descriere
Informații suplimentare
| NB-HDD-Capacity | no-HDD |
|---|---|
| NB-Format | Regular |
| Resolution | FHD |
| Video | Onboard |
| HDD-or-SSD | SSD |
| Microsoft-OS | WIN 11 PRO |
| NB-CPU | Intel-Core-i7 |
| NB-SSD-Capacity | 1TB |
| RAM | 16GB |
| M.2 SSD size | 2230 (22 x 30 mm) |
| SSD capacity | 1 TB |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Internal memory | 16 GB |
| Rezoluție | 1920 x 1080 |
| Luminozitate | 250 nt |
| Tip placa video | |
| Producator placa video | Intel |
| Greutate | 1.6 – 2.0 kg |
| Tastatura iluminata | Da |
| USB Type-C | Da |
| USB 3.2 | Da |
| HDMI | Da |
| Jack Audio | Da |
| Thunderbolt | Nu |
| DisplayPort | Nu |
| Form factor | Clamshell |
| LED backlight | Yes |
| Front camera | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Keyboard backlit | Yes |
| USB 3.1 | Da |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Pixel density | 141 ppi |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Processor manufacturer | Intel |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor base power | 15 W |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Antenna type | 2×2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| Trusted Platform Module (TPM) | 2.0 |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating shock | 110 G |
| Non-operating shock | 160 G |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Non-operating vibration | 1.3 G |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Battery charge indicator | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Processor cores | 10 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Power adapter barrel connector | 4.5 mm |
| Operating altitude | 0 – 3048 m |
| Non-operating altitude | 0 – 10668 m |
| Contrast ratio (typical) | 600:1 |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor model | i7-1355U |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i7 |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Battery capacity | 54 Wh |
| Processor threads | 12 |
| Display response rise/fall | 35 ms |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| MIMO | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Bundled software | Windows System Driver |
| WLAN controller model | Realtek RTL8852BE |
| Keyboard language | English |
| Front camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Memorie RAM | 16 GB |
| Conectivitate celulara | Fara |
| Cititor amprente | Da |
| Conectivitate: | |
| Sistem de operare | |
| Camera Web | Full HD |
| Cititor Card | Da |
| Refresh rate | 120 Hz |
| NB-Screen-Size | 15.x" |
| Producător procesor | Intel |
| Model procesor | 1355U |
| Tip procesor | |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Memory data transfer rate | 4400 MT/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Destinat pentru | |
| Tip display | WVA |
| Diagonala display | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 160 |
| Capacitate stocare | 1 TB |
| Speaker power | 2.5 W |
| Panel type | IPS WVA |
| Built-in microphone | Yes |
| BLUETOOTH | Yes |
| Product colour | Black |
| Touchscreen | No |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6) |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 234.9 mm |
| Battery recharge time | 4 h |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 65 °C |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Width | 358.5 mm |
| Audio system | High Definition Audio |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Weight | 1.94 kg |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| AC adapter included | No |
| HD type | Full HD |
| Housing material | Plastic |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery weight | 240 g |
| Product type | Laptop |
| Brand specific technologies | Express Charge Boost capable |
| Colour name | Carbon Black |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, Wi-Fi 6 (802.11ax), 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Battery voltage | 15 V |
| PAIA version | GaBi version 1, 2025 |
| Copilot+ PC | No |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 1.6 |
| Height (front) | 1.55 cm |
| Height (rear) | 1.75 cm |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 135.36 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 3.68 |
| Carbon emissions, energy usage (kg of CO2e) | 19.36 |
| Frecventa procesor | 5 GHz |
| Certified refurbished | No |
| Tip memorie RAM | DDR5 |
| Serie placa video | UHD |
| Tip memorie placa video: | Shared memory |
| Memorie Placa video: | Integrated |
| Model Placa Video Dedicata | N/A |
| Model placa video integrata | UHD Graphics |
| Keyboard colour name | Apollo Black |
| Producator | DELL |
| Garantie |




