As modern organisations continue to expand beyond the traditional office space, it’s crucial for companies to adopt multi-faceted technology that aligns with their new ways of collaboration and work.
The RICOH IM C3010(A) goes beyond being simply a colour all-in-one printer by operating as a central hub for print and information management. By utilising cutting-edge apps and cloud-based solutions, this device empowers organisations to boost productivity and streamline operations from any location, creating a true digital workplace
Stay up-to-date, automatically
Empower your employees with the latest innovations using RICOH Always Current Technology. Our firmware upgrades are delivered directly to your device, ensuring optimal efficiency and security. With the ability to add new apps without the need for new hardware, you can expand your device capabilities and create a true digital workplace.
RICOH Always Current Technology provides scalable intelligence that can optimise workflows, allowing you to stay prepared for whatever the future holds.
Produce work that stands out
Create exceptional work by leveraging 1200 dpi advanced resolution for outstanding outcomes on various types of paper. Select the Fiery® Colour Controller E-26C to ensure accurate colour matching and design specifications.
Expand your capabilities with advanced finishing choices which allow you to generate documents with staples, staple-free and in booklet formats. For newsletters, company mailings, menus and other projects, consider adding the internal multi-folding unit as an option.
Secure your most important data
The surge in flexible work has significantly amplified the number of entry points attempting to access a shared network, resulting in vulnerability and jeopardising critical and proprietary data.
Our intelligent devices are fortified with a resilient operating system and up-to-date security features such as encryption, authentication, restricted print output access and data overwrite. You can work confidently from any location, knowing that your valuable data is protected.
Specificații tehnice
| Viteza imprimării | |
| Tehnologia tipăririi | Cu laser |
| Imprimare | Imprimare color |
| Rezoluţia maximă | 1200 x 1200 DPI |
| Viteza de tipărire (negru, calitate normală, A3) | 30 ppm |
| Viteza de tipărire (color, calitate normală, A3) | 30 ppm |
| Timp de încălzire | 24 s |
| Timpul până la prima pagina (negru, normal) | 4 s |
| Timpul până la prima pagina (color, normal) | 6,6 s |
| Secure de imprimare | Da |
| Copiere | |
| Copiere | Copiere color |
| Rezoluţie maximă de copiere | 600 x 600 DPI |
| Timp până la prima copie (negru, normal) | 4,5 s |
| Timp până la prima copie (color, normal) | 6,9 s |
| Numărul maxim de copii | 999 copii |
| Redimensionare copiere | 25 – 400% |
| Scanare | |
| Duplex de scanare | Da |
| Scanare | Scanare color |
| Rezoluţia optică de scanare | 1200 x 1200 DPI |
| Scanează către | E-mail, FTP, Network folder, USB |
| Formatele de imagine suportate | JPEG, MMR, TIFF |
| Formate de documente suportate | |
| Fax | |
| Trimitere faxuri | Trimitere fax mono |
| Viteză modem | 33,6 Kbit/s |
| Memorie fax | 320 pagini |
| Caracteristici | |
| Funcții duplex | Scanare |
| Culori de imprimare | Negru, Cyan, Magenta, Galben |
| Limbi pagină descriere | PCL 5c, PCL 6, PostScript 3 |
| Capacitate de intrare & de ieșire | |
| Număr total tăvi intrare | 3 |
| Capacitate totală intrare | 1200 foi |
| Capacitate totală ieșire | 500 foi |
| Capacitate maximă de alimentare | 4700 foi |
| Capacitate maximă de ieşire | 1625 foi |
| Manipularea hârtiei | |
| Dimensiune maximă hârtie seria-A ISO | A3 |
| Tip tavă hârtie imprimare | Hârtie cretată, Plicuri, Hârtie glasată, Etichete, Antet, Hârtie simplă, Hârtie reciclată |
| Formate ISO serie-A (A0…A9) | A3, A4, A5, A6 |
| Formate ISO serie-B (B0…B9) | B4, B5, B6, B7 |
| Conexiune | |
| Imprimare directă | Da |
| Port USB | Da |
| Conector USB | USB Tip-A / USB Tip-B |
| Reţea | |
| Ethernet LAN | Da |
| Tehnologia cablării | 10/100/1000Base-T(X) |
| Bluetooth | Da |
| Performanță | |
| Capacitate internă de stocare | 256 Giga Bites |
| Suport media de stocare | SSD |
| Memorie internă | 8000 Mega bites |
| Procesor încorporat | Da |
| Frecvență procesor | 1600 MHz |
| Design | |
| Culoarea produsului | Alb |
| Poziționare pe piață | Companii |
| Ecran încorporat | Da |
| Diagonala afișajului | 25,6 cm (10.1") |
| Afișaj color | Da |
| Managementul energiei | |
| Consum de energie (max) | 1700 W |
| Consum energie (gata de operare) | 38,5 W |
| Consum de energie (în repaos) | 0,3 W |
| Energy Star, Typical Electricity Consumption (TCE) | 0,3 kWh/săptămână |
| Tensiune AC intrare | 220 – 240 V |
| Frecvență de intrare AC | 50/60 Hz |
| Cerinţe de sistem | |
| Sisteme de operare Windows suportate | Windows 10, Windows 11, Windows 8.1 |
| Sisteme de operare Mac suportate | Mac OS 12.4, Mac OS 13.1, Mac OS 14.5, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Sisteme de operare server suportate | Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Greutate şi dimensiuni | |
| Lățime | 587 mm |
| Adâncime | 701 mm |
| Înălţime | 963 mm |
| Greutate | 99,3 kg |







