No challenge is too big for this high-performing 55 ppm all-in-one printer. The IM C5510A delivers professional quality document sets at speed and supports an optimised digital infrastructure with advanced technologies and security features.
By using RICOH’s Always Current Technology you’ll always have the latest updates and a wide range of cloud-based apps and software solutions to enhance productivity and support new digital ways of working. But what really sets this device apart are its sustainability benefits. With energy-efficient features and paper-saving scanning functions, you can reduce energy costs and minimise paper usage, making your workplace more eco-friendly and sustainable for the future.
Simplify digital collaboration
Equip your workforce with sophisticated mobility tools and technologies that help people complete tasks accurately and efficiently.
With our intelligent devices, users can perform a full range of multifunction actions directly from their smartphone or tablet. They can scan, print, digitise and share documents with ease. Additionally, our system seamlessly integrates with popular cloud services in use today.
Create outstanding work
Elevate your ideas to a professional level with stunning 4800 x 1200 dpi resolution and exceptional results on a variety of paper stocks. Meet your specific colour matching and design needs with the Fiery® Color Controller E-26C. With advanced finishing options, you can create stapled, stapleless and booklet documents right from your own office. Additionally, the optional internal multi-folding unit allows you to produce newsletters, company mailings, menus and more.
Respond with precision
The redesigned, Android-based 10.1″” Smart Operation Panel allows you to add widgets, check settings, create workflow shortcuts and perform more tasks with speed and precision. With improved touch accuracy, moving between tasks is seamless and effortless.
The third generation of this panel features a two times faster CPU, high RAM memory and enhanced image performance, providing users with an even more intuitive and enjoyable experience. Experience Ricoh’s cutting-edge technology that streamlines your workflow and maximises productivity.
Optimise your workflows on demand
Use Ricoh’s cloud workflow solutions to automate digital processes and eliminate laborious, repetitive manual tasks. Instantly digitise documents and share them via multiple scan-to options. Store and manage files in your preferred cloud service and minimise touchpoints and disruptions. The Smart Operation Panel (SOP) offers a library of self-help videos that you can access directly.
Specificații tehnice
| Viteza imprimării | |
| Tehnologia tipăririi | Cu laser |
| Imprimare | Imprimare color |
| Rezoluţia maximă | 1200 x 1200 DPI |
| Viteza de tipărire (negru, calitate normală, A3) | 55 ppm |
| Viteza de tipărire (color, calitate normală, A3) | 55 ppm |
| Timp de încălzire | 23 s |
| Timpul până la prima pagina (negru, normal) | 2,5 s |
| Timpul până la prima pagina (color, normal) | 3,8 s |
| Copiere | |
| Copiere | Copiere color |
| Rezoluţie maximă de copiere | 600 x 600 DPI |
| Timp până la prima copie (negru, normal) | 2,9 s |
| Timp până la prima copie (color, normal) | 4,2 s |
| Numărul maxim de copii | 999 copii |
| Redimensionare copiere | 25 – 400% |
| Scanare | |
| Duplex de scanare | Da |
| Scanare | Scanare color |
| Rezoluţia optică de scanare | 1200 x 1200 DPI |
| Tip scanner | Scanner ADF |
| Scanează către | E-mail, FTP, Network folder, USB |
| Formatele de imagine suportate | JPEG, MMR, TIFF |
| Formate de documente suportate | |
| Fax | |
| Trimitere faxuri | Trimitere fax mono |
| Viteză modem | 33,6 Kbit/s |
| Memorie fax | 320 pagini |
| Caracteristici | |
| Funcții duplex | Scanare |
| Culori de imprimare | Negru, Cyan, Magenta, Galben |
| Limbi pagină descriere | PCL 5c, PCL 6, PostScript 3 |
| Capacitate de intrare & de ieșire | |
| Număr total tăvi intrare | 3 |
| Capacitate totală intrare | 1200 foi |
| Capacitate totală ieșire | 500 foi |
| Alimentare documente automată (ADF) | Da |
| Capacitate tavă alimentare automată hârtie (ADF) | 100 foi |
| Capacitate maximă de alimentare | 4700 foi |
| Capacitate maximă de ieşire | 1625 foi |
| Manipularea hârtiei | |
| Dimensiune maximă hârtie seria-A ISO | A3 |
| Tip tavă hârtie imprimare | Hârtie cretată, Plicuri, Hârtie glasată, Etichete, Antet, Hârtie simplă, Hârtie reciclată |
| Formate ISO serie-A (A0…A9) | A3, A4, A5, A6 |
| Formate ISO serie-B (B0…B9) | B4, B5, B6, B7 |
| Personalizat mass-media lăţime | 90 – 320 mm |
| Personalizat mass-media lungime | 148 – 1260 mm |
| Conexiune | |
| Imprimare directă | Da |
| Port USB | Da |
| Conector USB | USB Tip-A / USB Tip-B |
| Reţea | |
| Ethernet LAN | Da |
| Tehnologia cablării | 10/100/1000Base-T(X) |
| Bluetooth | Da |
| Performanță | |
| Capacitate internă de stocare | 256 Giga Bites |
| Suport media de stocare | SSD |
| Memorie internă | 8000 Mega bites |
| Procesor încorporat | Da |
| Frecvență procesor | 1600 MHz |
| Design | |
| Culoarea produsului | Alb |
| Poziționare pe piață | Companii |
| Ecran încorporat | Da |
| Diagonala afișajului | 25,6 cm (10.1") |
| Afișaj color | Da |
| Managementul energiei | |
| Consum de energie (max) | 1850 W |
| Consum energie (gata de operare) | 40,6 W |
| Consum de energie (în repaos) | 0,32 W |
| Energy Star, Typical Electricity Consumption (TCE) | 0,62 kWh/săptămână |
| Tensiune AC intrare | 220 – 240 V |
| Frecvență de intrare AC | 50/60 Hz |
| Cerinţe de sistem | |
| Sisteme de operare Windows suportate | Windows 10, Windows 11, Windows 8.1 |
| Sisteme de operare Mac suportate | Mac OS 12.4, Mac OS 13.1, Mac OS 14.5, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Sisteme de operare server suportate | Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Greutate şi dimensiuni | |
| Lățime | 587 mm |
| Adâncime | 701 mm |
| Înălţime | 913 mm |







