The IM 7000 is designed to optimise digital workflows with a suite of end-to-end apps and advanced solutions. Share and instantly use all types of information, thanks to the MFP Cloud connection. While the smart operation panel provides consistent operability across multiple devices in our portfolio. Designed to keep pace with streamlined processes and smarter ways of working, they are scalable, secure, sustainable and simple.
Improve your carbon footprint
Ricoh devices prove that it’s possible to achieve more with less. By adopting a smaller footprint, the device offers enhanced functionality while reducing plastic waste and energy consumption, resulting in a lower environmental impact. This all-in-one printer is designed to deliver optimal performance in an eco-friendly and compact design.
RICOH Always Current technology
With Ricoh Always Current Technology enabled, the capabilities of your Ricoh intelligent device continually adapts to the changing demands of your workforce. Available on most of Ricoh’s intelligent devices, it quietly and continually supports you, automatically upgrading your machine with the latest technology. And, just like your smartphone, prompts you to activate the update at your convenience.
Finishing options
Expand your capabilities with advanced finishing choices which allow you to generate documents in stapled, staple-free and booklet formats. For newsletters, company mailings, menus and other projects, consider adding the internal multi-folding unit as an option. Our range of versatile finishing and paper tray options allow you to add a professional-grade touch to your printed materials while saving time, streamlining workflow and reducing outsourcing expenses.Whether it’s a compact Internal Finisher, Hole-Punching, Stapleless Binding or Saddle Finishing.
Specificații tehnice
| Viteza imprimării | |
| Tehnologia tipăririi | Cu laser |
| Imprimare | Imprimare mono |
| Rezoluţia maximă | 1200 x 1200 DPI |
| Viteza de tipărire (negru, calitate normală, A4/US Letter) | 70 ppm |
| Timp de încălzire | 20 s |
| Timpul până la prima pagina (negru, normal) | 3,2 s |
| Copiere | |
| Copiere duplex | Nu |
| Copiere | Copiere mono |
| Rezoluţie maximă de copiere | 600 x 600 DPI |
| Numărul maxim de copii | 9999 copii |
| Redimensionare copiere | 25 – 400% |
| Scanare | |
| Duplex de scanare | Da |
| Scanare | Scanare mono |
| Rezoluţia optică de scanare | 600 x 600 DPI |
| Scanează către | E-mail, FTP, Card de memorie, Network folder, SMB, USB |
| Formatele de imagine suportate | TIFF, JPEG |
| Fax | |
| Trimitere faxuri | Trimitere fax mono |
| Memorie fax | 320 pagini |
| Caracteristici | |
| Funcții duplex | Scanare |
| Culori de imprimare | Negru |
| Limbi pagină descriere | PCL 5c, PCL 6, PDF, PostScript 3 |
| Capacitate de intrare & de ieșire | |
| Capacitate totală intrare | 4300 foi |
| Capacitate totală ieșire | 500 foi |
| Capacitate maximă de alimentare | 8700 foi |
| Capacitate maximă de ieşire | 3500 foi |
| Manipularea hârtiei | |
| Dimensiune maximă hârtie seria-A ISO | A3 |
| Tip tavă hârtie imprimare | Plicuri, Etichete, Antet, Hârtie reciclată, Hârtie de scris (bond), Casetă coli dimensiune card, Hârtie cretată |
| Formate ISO serie-A (A0…A9) | A3, A6, A5 |
| Formate ISO serie-B (B0…B9) | B4, B5, B6 |
| Greutate tavă hârtie imprimare | 52 – 256 g/m² |
| Conexiune | |
| Imprimare directă | Da |
| Port USB | Da |
| Conector USB | USB Tip-A / USB Tip-B |
| Reţea | |
| Wi-Fi | Da |
| Ethernet LAN | Da |
| Tehnologia cablării | 10/100/1000Base-T(X) |
| Viteză transfer de date Ethernet LAN | 10,100,1000 Mbit/s |
| Standarde Wi-Fi | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Da |
| Comunicaţii în câmp apropiat (NFC) | Da |
| Tehnologii mobile de imprimare | Apple AirPrint, Mopria Print Service |
| Performanță | |
| Maximum de memorie internă | 2000 Mega bites |
| Capacitate internă de stocare | 320 Giga Bites |
| Memorie internă | 2000 Mega bites |
| Procesor încorporat | Da |
| Familia de procesoare | Intel Atom® |
| Frecvență procesor | 1600 MHz |
| Design | |
| Culoarea produsului | Negru, Alb |
| Poziționare pe piață | Companii |
| Ecran încorporat | Da |
| Managementul energiei | |
| Consum de energie (max) | 1900 W |
| Energy Star, Typical Electricity Consumption (TCE) | 1,326 kWh/săptămână |
| Tensiune AC intrare | 220 – 240 V |
| Frecvență de intrare AC | 50/60 Hz |
| Cerinţe de sistem | |
| Sisteme de operare Windows suportate | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Sisteme de operare Mac suportate | Mac OS X 10.12 Sierra |
| Sisteme de operare Linux suportate | Da |
| Sisteme de operare server suportate | Windows Server 2008, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Sustenabilitate | |
| Certificate de sustenabilitate | ENERGY STAR |
| Greutate şi dimensiuni | |
| Lățime | 690 mm |
| Adâncime | 883 mm |
| Înălţime | 1161 mm |
| Greutate | 200 kg |






