The IM C320F All-in-one printer that offers high-quality printing, scanning, copying, and faxing. It is designed to fit small spaces, with a compact and sleek design that blends in with any office environment. It features low energy consumption and eco-friendly materials, making the IM C320F ideal for organisations that care about sustainability.
Compact design, powerful performance
The RICOH IM C320F is designed to fit small spaces, delivering the high functionality and performance you expect from Ricoh. The space-saving solution offers high-quality printing, scanning, copying and faxing with fast warm up time of less than 32 seconds, and a print speed of 32ppm in both colour and mono. It also features enhanced scan speed of up to 60 ipm duplex, allowing you to digitise your documents quickly and easily.
Pioneering eco-friendly all-in-one printer
Designed with sustainability in mind, the IM C320F is leading the way in environmentally friendly print solutions. The device mainframe is made from over 50% post-consumer recycled plastic materials, reducing the environmental impact of production and disposal. Additionally, the all-in-one intelligent device uses less plastic packaging, with toner packaging being 100% plastic-free. With a low Typical Energy Consumption (TEC) value of 0.30kWh, this A4 colour device is an excellent choice for environmentally conscious organisations. It has also achieved the Blue Angel Mark certification, meeting the highest standards of environmental, health and functional quality.
Always-on security with RICOH Always Current Technology
The RICOH IM C320F comes with RICOH Always Current Technology, a unique feature that allows you to download the latest software updates and security patches directly to your device. This ensures that your device is always up to date and secure, and that you can access the latest features and functionalities. With RICOH Always Current Technology, you can enjoy the best performance and user experience from your device.
Adaptable Smart Operation Panel
With a 7-inch Smart Operation Panel that supports capacitive touch, you can access a range of apps and features, such as RICOH Intelligent Support, RICOH Smart Integration, and RICOH Always Current Technology, that keep your workflows productive and your device up to date and secure.
Specificații tehnice
| Viteza imprimării | |
| Tehnologia tipăririi | Cu laser |
| Imprimare | Imprimare color |
| Imprimarea duplex | Da |
| Rezoluţia maximă | 1200 x 1200 DPI |
| Viteza de tipărire (negru, calitate normală, A4/US Letter) | 32 ppm |
| Viteza de tipărire (color, calitate normală, A4/US Letter) | 32 ppm |
| Timp de încălzire | 32 s |
| Timpul până la prima pagina (negru, normal) | 3,6 s |
| Timpul până la prima pagina (color, normal) | 4,8 s |
| Copiere | |
| Copiere | Copiere color |
| Rezoluţie maximă de copiere | 600 x 600 DPI |
| Timp până la prima copie (negru, normal) | 5,8 s |
| Timp până la prima copie (color, normal) | 6,6 s |
| Numărul maxim de copii | 999 copii |
| Redimensionare copiere | 25 – 400% |
| Scanare | |
| Duplex de scanare | Da |
| Scanare | Scanare color |
| Rezoluţia optică de scanare | 600 x 600 DPI |
| Scanează către | E-mail, Network folder, USB |
| Formatele de imagine suportate | JPEG, TIFF |
| Formate de documente suportate | |
| Fax | |
| Viteză transmitere fax | 3 secunde/pagini |
| Viteză modem | 33,6 Kbit/s |
| Memorie fax | 320 pagini |
| Caracteristici | |
| Funcții duplex | Imprimă, Scanare |
| Culori de imprimare | Negru, Cyan, Magenta, Galben |
| Limbi pagină descriere | PCL 6, PDF, PostScript 3 |
| Capacitate de intrare & de ieșire | |
| Număr total tăvi intrare | 1 |
| Capacitate totală intrare | 250 foi |
| Capacitate totală ieșire | 150 foi |
| Capacitate maximă de alimentare | 800 foi |
| Manipularea hârtiei | |
| Dimensiune maximă hârtie seria-A ISO | A4 |
| Tip tavă hârtie imprimare | Plicuri, Etichete, Antet, Hârtie simplă, Hârtie reciclată |
| Formate ISO serie-A (A0…A9) | A4, A5, A6 |
| Formate ISO serie-B (B0…B9) | B5, B6 |
| Personalizat mass-media lăţime | 76,2 – 216 mm |
| Personalizat mass-media lungime | 127 – 356 mm |
| Conexiune | |
| Port USB | Da |
| Conector USB | USB Tip-A / USB Tip-B |
| Reţea | |
| Ethernet LAN | Da |
| Tehnologia cablării | 10/100/1000Base-T(X) |
| Bluetooth | Da |
| Protocoale de rețea suportate (IPv4) | TCP/IP |
| Protocoale de rețea suportate (IPv6) | TCP/IP |
| Performanță | |
| Memorie internă | 6000 Mega bites |
| Procesor încorporat | Da |
| Frecvență procesor | 1200 MHz |
| Design | |
| Culoarea produsului | Negru, Alb |
| Poziționare pe piață | Acasă & birou |
| Ecran încorporat | Da |
| Diagonala afișajului | 17,8 cm (7") |
| Tipul de control | Tactil |
| Afișaj color | Da |
| Managementul energiei | |
| Consum de energie (max) | 1420 W |
| Consum energie (gata de operare) | 28,3 W |
| Consum de energie (în repaos) | 0,31 W |
| Energy Star, Typical Electricity Consumption (TCE) | 0,3 kWh/săptămână |
| Tensiune AC intrare | 220 – 240 V |
| Frecvență de intrare AC | 50/60 Hz |
| Cerinţe de sistem | |
| Sisteme de operare Windows suportate | Windows 10, Windows 11 |
| Sisteme de operare Mac suportate | Mac OS 12.4, Mac OS 13.1, Mac OS 14.5, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Sisteme de operare server suportate | Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Greutate şi dimensiuni | |
| Lățime | 410 mm |
| Adâncime | 429 mm |
| Înălţime | 483 mm |
| Greutate | 29,9 kg |






