Sleek build, robust output
The RICOH P C375 boasts a space-saving design while providing the robust features and high efficiency synonymous with Ricoh. With a quick warm-up time of under 32 seconds and printing speeds of 32 pages per minute for single-sided and 16 pages per minute for double-sided, the compact P C375 is a powerful and efficient device.
Innovative eco-conscious A4 colour printer
The P C375 stands at the forefront of eco-friendly printing technology, designed with a commitment to sustainability. Its mainframe is made from over 50% post-consumer recycled plastic materials, minimising the ecological footprint throughout its lifecycle. This smart printer uses minimal plastic in its packaging, and the packaging for the toner containers are completely plastic-free. With a low Typical Energy Consumption (TEC) value of 0.32kWh, this A4 colour printer is ideal for organisations prioritising environmental responsibility. It has also earned the Blue Angel Mark, signifying its adherence to the most stringent criteria for environmental, health, and functional excellence.
Specificații tehnice
| Viteza imprimării | |
| Viteza de tipărire (color, calitate normală, A4/US Letter) | 32 ppm |
| Culoare | Da |
| Tehnologia tipăririi | Cu laser |
| Imprimarea duplex | Da |
| Rezoluţia maximă | 1200 x 1200 DPI |
| Viteza de tipărire (negru, calitate normală, A4/US Letter) | 32 ppm |
| Timp de încălzire | 32 s |
| Timpul până la prima pagina (negru, normal) | 4,1 s |
| Timpul până la prima pagina (color, normal) | 5,3 s |
| Caracteristici | |
| Culori de imprimare | Negru, Cyan, Magenta, Galben |
| Limbi pagină descriere | PCL 5c, PCL 6, PDF, PostScript 3 |
| Capacitate de intrare & de ieșire | |
| Număr total tăvi intrare | 1 |
| Capacitate totală intrare | 250 foi |
| Capacitate totală ieșire | 200 foi |
| Capacitate maximă de alimentare | 1300 foi |
| Manipularea hârtiei | |
| Dimensiune maximă hârtie seria-A ISO | A4 |
| Tip tavă hârtie imprimare | Plicuri, Etichete, Antet, Hârtie simplă, Hârtie reciclată |
| Formate ISO serie-A (A0…A9) | A4, A5, A6 |
| Formate ISO serie-B (B0…B9) | B5, B6 |
| Personalizat mass-media lăţime | 76,2 – 216 mm |
| Personalizat mass-media lungime | 127 – 356 mm |
| Greutate tavă hârtie imprimare | 60 – 200 g/m² |
| Conexiune | |
| Port USB | Da |
| Număr porturi USB 2.0 | 2 |
| Conector USB | USB Tip-A / USB Tip-B |
| Reţea | |
| Ethernet LAN | Da |
| Tehnologia cablării | 10/100/1000Base-T(X) |
| Protocoale de rețea suportate (IPv4) | TCP/IP |
| Protocoale de rețea suportate (IPv6) | TCP/IP |
| Tehnologii mobile de imprimare | Apple AirPrint, Mopria Print Service |
| Performanță | |
| Memorie internă | 2000 Mega bites |
| Capacitate internă de stocare | 32 Giga Bites |
| Procesor încorporat | Da |
| Design | |
| Poziționare pe piață | Acasă & birou |
| Culoarea produsului | Negru, Alb |
| Ecran încorporat | Da |
| Managementul energiei | |
| Consum de energie (max) | 1420 W |
| Consum energie (gata de operare) | 18,7 W |
| Energy Star, Typical Electricity Consumption (TCE) | 0,32 kWh/săptămână |
| Tensiune AC intrare | 220 – 240 V |
| Frecvență de intrare AC | 50/60 Hz |
| Cerinţe de sistem | |
| Sisteme de operare Windows suportate | Windows 10, Windows 11 |
| Sisteme de operare Mac suportate | Mac OS 12.4, Mac OS 13.1, Mac OS 14.5, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Sisteme de operare server suportate | Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Greutate şi dimensiuni | |
| Lățime | 410 mm |
| Adâncime | 429 mm |
| Înălţime | 360 mm |
| Greutate | 25 kg |





