Experience cutting-edge technology with the IM C401F, designed to deliver exceptional performance and reliability. Whether you’re a small business or a large enterprise, this A4 colour all-in-one intelligent device caters to all your printing needs with speed, efficiency and durability. Built for high-demand environments, the IM C401F ensures long-lasting performance and exceptional image quality.
Intuitive, fast and seamless performance
Enhance productivity with the IM C401F, designed for speed, efficiency and ease of use. Print at an impressive 40 pages per minute, reducing wait times and keeping workflows smooth. Enjoy rapid scanning at up to 80 images per minute (duplex), ensuring seamless document processing while 6GB RAM enables effortless multitasking. With built-in Wi-Fi, users can print and scan wirelessly from anywhere in the office, improving flexibility and convenience in daily operations.
Energy-efficient and eco-friendly design
Reduce your environmental impact with the IM C401F. This all-in-one consumes low energy, with a TEC range of just 0.47kWh reducing power usage. It includes a reduction in plastic packaging for the mainframe to minimise waste and uses up to 13% post-consumer recycled materials (mainframe) to support a circular economy. Plus, the IM C401F is certified with the Blue Angel Mark, one of Europe’s highest environmental sustainability labels.
Intuitive control at your fingertips
Experience seamless device interaction with the 10.1-inch Smart Operation Panel. Its user-friendly interface simplifies navigation and streamlines workflows for enhanced productivity. Designed for efficiency, the panel provides quick access to essential functions, ensuring a smooth and intuitive printing experience. Elevate your workplace with smarter, more accessible technology.
Always-on security
The IM C401F is built with robust security features to safeguard your sensitive information. Equipped with Trusted Platform Module (TPM) 2.0, it encrypts critical data and protects against cyber threats. RICOH Always Current Technology ensures your device stays up to date with the latest security enhancements and firmware updates, providing continuous protection against emerging risks. With advanced authentication and secure printing options, you can confidently manage your document workflows with maximum security and peace of mind.
Specificații tehnice
| Viteza imprimării | |
| Moduri de imprimare față-verso | Auto |
| Tehnologia tipăririi | Cu laser |
| Imprimare | Imprimare color |
| Imprimarea duplex | Da |
| Rezoluţia maximă | 1200 x 1200 DPI |
| Viteza de tipărire (negru, calitate normală, A4/US Letter) | 40 ppm |
| Viteza de tipărire (color, calitate normală, A4/US Letter) | 43 ppm |
| Timp de încălzire | 24 s |
| Copiere | |
| Copiere | Copiere color |
| Rezoluţie maximă de copiere | 600 x 600 DPI |
| Numărul maxim de copii | 999 copii |
| Redimensionare copiere | 25 – 400% |
| Scanare | |
| Duplex de scanare | Da |
| Scanare | Scanare color |
| Rezoluţia optică de scanare | 1200 x 1200 DPI |
| Scanează către | E-mail, FTP, Network folder, SMB |
| Formatele de imagine suportate | JPEG, TIFF |
| Formate de documente suportate | |
| Fax | |
| Trimitere faxuri | Trimitere fax color |
| Viteză modem | 33,6 Kbit/s |
| Memorie fax | 320 pagini |
| Caracteristici | |
| Funcții duplex | Scanare |
| Număr cartușe de tipărire | 4 |
| Culori de imprimare | Negru, Cyan, Magenta, Galben |
| Capacitate de intrare & de ieșire | |
| Număr total tăvi intrare | 2 |
| Capacitate totală intrare | 650 foi |
| Capacitate totală ieșire | 100 foi |
| Capacitate intrare tavă hârtie 1 | 550 foi |
| Capacitate intrare tavă hârtie 2 | 100 foi |
| Capacitate maximă de alimentare | 2300 foi |
| Capacitate maximă de ieşire | 200 foi |
| Manipularea hârtiei | |
| Dimensiune maximă hârtie seria-A ISO | A4 |
| Tip tavă hârtie imprimare | Hârtie de scris (bond), Casetă coli dimensiune card, Hârtie cretată, Plicuri, Etichete, Antet, Hârtie simplă, Cărți poștale, Pre-imprimat, Hârtie reciclată, Hârtie groasă |
| Formate ISO serie-A (A0…A9) | A4, A5, A6 |
| Formate ISO serie-B (B0…B9) | B5, B6 |
| Conexiune | |
| Imprimare directă | Da |
| Port USB | Da |
| Conector USB | USB Tip-A / USB Tip-B |
| Număr porturi USB 2.0 | 2 |
| Reţea | |
| Wi-Fi | Da |
| Ethernet LAN | Da |
| Tehnologia cablării | 10/100/1000Base-T(X) |
| Standarde Wi-Fi | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Da |
| Tehnologii mobile de imprimare | Apple AirPrint, Mopria Print Service |
| Performanță | |
| Capacitate internă de stocare | 256 Giga Bites |
| Suport media de stocare | SSD |
| Memorie internă | 6000 Mega bites |
| Procesor încorporat | Da |
| Frecvență procesor | 1300 MHz |
| Design | |
| Culoarea produsului | Alb |
| Poziționare pe piață | Acasă & birou |
| Ecran încorporat | Da |
| Diagonala afișajului | 25,6 cm (10.1") |
| Tipul de control | Tactil |
| Afișaj color | Da |
| Managementul energiei | |
| Consum de energie (max) | 1350 W |
| Consum energie (gata de operare) | 40,6 W |
| Energy Star, Typical Electricity Consumption (TCE) | 0,47 kWh/săptămână |
| Tensiune AC intrare | 220 – 240 V |
| Frecvență de intrare AC | 50/60 Hz |
| Cerinţe de sistem | |
| Sisteme de operare Windows suportate | Windows 10, Windows 11 |
| Sisteme de operare Mac suportate | Mac OS 12.4, Mac OS 13.1, Mac OS 14.5, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Sisteme de operare Linux suportate | Da |
| Sisteme de operare server suportate | Windows Server 2016 x64, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Greutate şi dimensiuni | |
| Lățime | 498 mm |
| Adâncime | 561 mm |
| Înălţime | 590 mm |
| Greutate | 50 kg |




