Where Your Vision Becomes Timeless Precision
Transform photographic skills and client demands into tangible art with exceptional clarity and precision. For any photographer or print service provider committed to their craft, it’s not just a printer – it’s a source of confidence, empowering you to realise artistic potential in each print.
Premium image quality
Deliver print perfection with exceptional colour gradation for striking photography and fine art pieces. The cutting-edge 12-colour LUCIA PRO II ink set1 with Chroma Optimiser enhances dark density and produces deeper blacks with precision.
Increased durability
Future-proof your art with the imagePROGRAF PRO- 2600. Improve image robustness with high scratch resistant ink and preserve your work with improved light fastness using high light resistance pigment ink for 200 years2. Revel in unrivalled durability and set the benchmark for print longevity.
Seamless workflows
Transform printing workflows with easier media handling and simplified settings. Enhance efficiency with dual rolls, auto media loading, practical interior LED light and roll media size indicator. With new print head monitoring function and auto alignment adjustment, masterpieces are created without image deterioration.
Improved sustainability
Protect the environment by using less power during operation and power-off. The imagePROGRAF PRO -2600 is EPEAT Gold rated3 and its packaging is free from expanded polystyrene.
Specificații tehnice
| Viteza imprimării | |
| Tehnologia tipăririi | Bubblejet |
| Culoare | Da |
| Rezoluţia maximă | 2400 x 1200 DPI |
| Număr cartușe de tipărire | 12 |
| Limbi pagină descriere | JPEG, PDF 1.7 |
| Culori de imprimare | Albastru, Cyan, Gri, Magenta, Negru mat, Negru foto, Cyan foto, Gri foto, Magenta foto, Roşu, Galben |
| Imprimare fără margini | Da |
| Cap tipărire | 1 |
| Manipularea hârtiei | |
| Mărimea maximă de tipărire | A1 (594 x 841 mm) |
| Tip tavă hârtie imprimare | Hârtie cretată, Hârtie glasată, Hârtie simplă |
| Mass-media dimensiuni de imprimare fără margini | A1, A2, A3, A3+, B2, B4 |
| Coli tăiate | Da |
| Grosime media | 0.07 – 0.8 mm |
| Lungime maximă a rolei | 18 m |
| Diametrul maxim de roll | 17 cm |
| Conexiune | |
| Wi-Fi | Da |
| Ethernet LAN | Da |
| Port USB | Da |
| Conector USB | USB Tip-A / USB Tip-B |
| Viteză transfer de date Ethernet LAN | 10,100,1000 Mbit/s |
| Imprimare directă | Da |
| Tehnologii mobile de imprimare | Apple AirPrint |
| Performanță | |
| Culoarea produsului | Negru |
| Ecran încorporat | Da |
| Afișaj color | Da |
| Memorie internă | 3000 Mega bites |
| Capacitate internă de stocare | 500 Giga Bites |
| Suport media de stocare | HDD |
| Managementul energiei | |
| Consum de energie (tipic) | 85 W |
| Consum de energie (oprit) | 0,1 W |
| Consum de energie (în repaos) | 2,2 W |
| Tensiune AC intrare | 100 – 240 V |
| Frecvență de intrare AC | 50/60 Hz |
| Conditii de mediu | |
| Interval de temperatură de funcţionare (T-T) | 15 – 30 °C |
| Interval relativ operaţional de umiditate | 10 – 80% |
| Cerinţe de sistem | |
| Sisteme de operare Windows suportate | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Sisteme de operare Mac suportate | Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Greutate şi dimensiuni | |
| Lățime | 1110 mm |
| Adâncime | 766 mm |
| Înălţime | 1168 mm |
| Greutate | 102 kg |



