Desktop Workstation HP Z2 G1i Tower, Intel Core Ultra 9 285 24-core (2.5GHz, up to 5.6GHz, 36MB), video dedicat nVIDIA RTX 2000 Ada 16 GB, RAM 32GB DDR5 5600MHz (1x32GB), SSD 1TB PCIe-4×4 2280 M.2, no ODD, LAN 10/100/1000, porturi: 6x USB Type-A 10Gbps/ 3x USB Type-A 480Mbps/ 2x USB Type-C 20Gbps/ 1x DP 1.4/ Audio Jack/ 1x RJ-45, sloturi: 2 M.2 2280 PCIe 4 x4; 1 M.2 2230 for WLAN; 1 M.2 2280 PCIe 5 x4; 1 PCIe 4 x1 mechanical (x4 electrical); 1 PCIe 4 x4 mechanical (x16 electrical); 1 PCIe 4 x4, No Included Keyboard, No Included Mouse, Realtek ALC3205, Sursa 700W, Black, greutate 8.6 kg, Microsoft Windows 11 Pro 64bit High End, 3yw onsite
Desktop Workstation HP Z2 Tower G1i cu procesor Intel Core
15.165,18 lei TVA inclus.
Poti adauga produsul in cos sau poti apela la formularul de mai jos prin care vei lua contact direct cu un consultant Estico
Descriere
Informații suplimentare
| VGA | Yes |
|---|---|
| Microsoft-OS | WIN 11 PRO |
| WS-CPU | Intel-Core-i |
| WS-Format | Tower |
| SSD capacity | 1 TB |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Internal memory | 32 GB |
| Password protection | Yes |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Processor manufacturer | Intel |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 2 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Processor cores | 24 |
| Processor cache | 36 MB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Non-ECC | Yes |
| Low halogen | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX 2000 Ada |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 6 |
| Processor cache type | L3 |
| HP segment | Business |
| Market positioning | Performance |
| Processor threads | 24 |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 311 |
| HP Support Assistant | Yes |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 2 |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Performance cores | 8 |
| Processor base power | 65 W |
| Performance-core base frequency | 2.5 GHz |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Line-out | Yes |
| Chassis type | Tower |
| Placement supported | Vertical |
| Display included | No |
| Power supply input voltage | 100 – 240 V |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 6 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Line-in | Yes |
| Number of 5.25 bays | 1 |
| Efficient cores | 16 |
| Power Supply | 700 W |
| Efficient-core base frequency | 1.9 GHz |
| Audio Chip | Realtek ALC3205 |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Processor boost frequency | 5.6 GHz |
| Format desktop | Tower |
| Producător procesor | Intel |
| Serie placa video | Intel Integrated Graphics |
| Tip stocare | |
| Unitate optica | Nu |
| Wireless | Da |
| HDD | None |
| Tip RAM | non-ECC |
| BLUETOOTH | Nu |
| SSD | 1TB |
| Memorie RAM | 32 GB |
| Sistem Operare Desktop PC | Windows 11 Pro |
| Tip | DDR5 |
| Placa video dedicata | Dedicata |
| Sloturi memorie | 1 |
| Model placa video | RTX 2000 Ada |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 315 |
| Introduction year | 2025 |
| Tip procesor | |
| Destinat pentru | |
| Maximum turbo power | 182 W |
| Total processor performance up to | 36 TOPs |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| Microphone in | Yes |
| Product colour | Black |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Height | 175 mm |
| Package depth | 490 mm |
| Colour name | Black |
| Product type | Workstation |
| Country of origin | Czech Republic |
| Depth | 426 mm |
| Package width | 590 mm |
| Package height | 295 mm |
| Weight | 8.6 kg |
| Width | 175 mm |
| Package weight | 12.5 kg |
| Processor model | 285 |
| Model procesor | 285 |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation, AI PC |
| UNSPSC-code | 43211515 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 630 |
| Memory module type | UDIMM |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251983085 |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Producator | HP |
| Garantie |



