Laptop Lenovo IdeaPad Pro 5 16IAH10, 16″ 2.8K (2880×1800) OLED 500nits (typical) / 1100nits (peak) Glossy, 100% DCI-P3, 120Hz VRR, DisplayHDR™ True Black 1000, Intel® Core™ Ultra 7 255H, 16C (6P + 8E + 2LPE) / 16T, Max Turbo up to 5.1GHz, 24MB, video NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 8GB GDDR7, RAM 16GB Soldered LPDDR5x-8400; Memory soldered to systemboard, no slots, dual-channel; 16GB soldered memory, not upgradable, SSD 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe®, no ODD, SD Card Reader, Stereo speakers, 2W x2, optimized with Dolby Atmos®, FHD 1080p + IR with Privacy Shutter, ToF Sensor, No Onboard Ethernet, WLAN Wi-Fi® 7, 802.11be 2×2, Bluetooth 5.4, Non-WWAN, No Fingerprint Reader, Porturi: 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1); 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On; 2x USB-C® (USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1; 1x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 1x SD card reader; Optional Ports (configured): 1x Power Connector, 170W Slim Tip (3-pin), Baterie Integrated 84Wh, Backlit, English, Luna Grey, Greutate 1.72 kg, Dimensiuni 356.8 x 251 x 15.95 mm, 2-year, Courier or Carry-in, Accesorii None, Free DOS
Laptop Consumer Lenovo IdeaPad Pro 5 16IAH10, cu procesor Intel
7.381,19 lei TVA inclus.
Lenovo IdeaPad Pro 5 16IAH10, Intel Core Ultra 7, 40,6 cm (16″), 2880 x 1800 Pixel, 16 Giga Bites, 1 TB, Gri
7 în stoc
Doresti publicarea articolului in platforma publica de achizitii publice?Poti adauga produsul in cos sau poti apela la formularul de mai jos prin care vei lua contact direct cu un consultant Estico
Descriere
Informații suplimentare
| Microsoft-OS | No |
|---|---|
| NB-HDD-Capacity | no-HDD |
| NB-Format | Regular |
| HDD-or-SSD | SSD |
| NB-SSD-Capacity | 1TB |
| RAM | 16GB |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| SSD capacity | 1 TB |
| M.2 SSD size | 2242 (22 x 42 mm) |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Password protection | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Greutate | 1.6 – 2.0 kg |
| Tastatura iluminata | Da |
| USB Type-C | Da |
| USB 3.2 | Da |
| HDMI | Da |
| Jack Audio | Da |
| DisplayPort | Da |
| Luminozitate | 500 nt |
| Thunderbolt | Da |
| Form factor | Clamshell |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Memory form factor | On-board |
| Front camera | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| Tip placa video | |
| Producator placa video | nVidia |
| USB 3.1 | Da |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Speaker power | 2 W |
| Number of microphones | 2 |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Antenna type | 2×2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| Trusted Platform Module (TPM) | 2.0 |
| Chipset | Intel® SoC Platform |
| Max Memory | 16GB soldered memory, not upgradable |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Optical | None |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio |
| Microphone | 2x, Array |
| Bundled software | None |
| Other Security | Camera privacy shutter |
| Included Upgrade | None |
| Operating System | None |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Colour gamut | 100% |
| Processor cores | 16 |
| Performance cores | 6 |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor base power | 28 W |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| AI PC Category | AI PC |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, optimized with Dolby Atmos® |
| Camera | FHD 1080p + IR with Privacy Shutter, ToF Sensor |
| Standard Ports | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) |
| Monitor Cable | None |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Rezoluție | 2880 x 1800 |
| Display surface | Gloss |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Power Adapter | 170W Slim Tip (3-pin) |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Processor threads | 16 |
| Optional Ports (configured) | 1x Power Connector |
| Panel type | OLED |
| Operating system installed | No |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 7, 802.11be 2×2 + BT5.4 |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Keyboard language | English |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Color Calibration | Factory Color Calibration |
| Keyboard | Backlit, English |
| Touchpad | Buttonless glass surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 80 x 135 mm (3.15 x 5.31 inches) |
| Case Color | Luna Grey |
| Surface Treatment | Aluminium Stamping (Anodized with Sandblasting) |
| Case Material | Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) |
| Other Certifications | Eyesafe® Certified 2.0 |
| Mil-Spec Test | MIL-STD-810H military test passed (21 test items) |
| Ethernet | No Onboard Ethernet |
| Base Warranty | 2-year, Courier or Carry-in |
| Bundled Accessories | None |
| Copilot key | Yes |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Memorie RAM | 16 GB |
| Conectivitate celulara | Fara |
| Conectivitate: | |
| Cititor amprente | Nu |
| Camera Web | Full HD |
| Cititor Card | Da |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Sistem de operare | |
| NB-CPU | ULTRA 7 |
| Producător procesor | Intel |
| Tip display | OLED |
| NB-Screen-Size | 16.x" |
| Resolution | 2.8K (2880 x 1800) |
| Tip procesor | |
| Memory | 16GB Soldered LPDDR5x-8400 |
| Pen | Pen Not Supported |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| WWAN | Not installed |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.1 GHz |
| Performance-core base frequency | 2 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Green Certifications | ErP Lot 6/26 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Destinat pentru | |
| Diagonala display | |
| Model procesor | 255H |
| NPU | Integrated Intel® AI Boost, up to 13 TOPS |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 255H, 16C (6P + 8E + 2LPE) / 16T, Max Turbo up to 5.1GHz, 24MB |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Capacitate stocare | 1 TB |
| Battery | 84Wh |
| Video | RTX 5050 |
| Copilot+ PC | N/A |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 8GB GDDR7 |
| Dimensions (WxDxH) | 356.8 x 251 x 15.95 mm (14.05 x 9.88 x 0.63 inches) |
| Display | 16 2.8K (2880×1800) OLED 500nits (typical) / 1100nits (peak) Glossy, 100% DCI-P3, 120Hz VRR, DisplayHDR™ True Black 1000 |
| On-board graphics card model | Intel Arc 140T |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Docking | Various docking solutions supported via Thunderbolt™. For more compatible docking solutions, please visit Docking for IdeaPad® Pro 5 16IAH10 |
| Processor model | 255H |
| Total processor performance up to | 96 TOPs |
| GPU performance up to | 74 TOPs |
| Password protection type | BIOS, HDD, Power on, Supervisor, User |
| AC adapter power | 170 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| BLUETOOTH | Yes |
| Touchscreen | No |
| AC adapter included | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Display diagonal | 40.6 cm (16) |
| Depth | 251 mm |
| Width | 356.8 mm |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth version | 5.4 |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Aluminium |
| Product type | Laptop |
| Colour name | Luna Grey |
| Weight | 1.72 kg |
| Height | 15.9 mm |
| HD type | 2.8K |
| Memory slots | Memory soldered to systemboard, no slots, dual-channel |
| Certification | ENERGY STAR,EPEAT Gold,RoHS |
| Storage Slot | Two M.2 slots • One M.2 2242 PCIe® 4.0 x4 slot • One M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slot |
| Max Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 2242 SSD up to 1TB |
| Frecventa procesor | 5.1 GHz |
| Battery capacity | 84 Wh |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR True Black 1000 |
| Continuous video playback time | 20.57 h |
| Tip memorie RAM | LPDDR5X |
| Serie placa video | GeForce |
| Tip memorie placa video: | GDDR7 |
| Memorie Placa video: | 8GB |
| Model Placa Video Dedicata | RTX 5050 |
| Model placa video integrata | 140T |
| Producator | LENOVO |
| Garantie |

All-in-One Consumer Lenovo Yoga AIO 32ILL10 cu procesor Intel Core 








