Laptop Gaming Acer Predator Helios 16 AI OLED PH16-73-98HA, 16 inches (40.64 cm), Acer CineCrystal™ WQXGA OLED 240Hz display with 100% DCI-P3 / Adobe-RGB color space coverage, 2560 x 1600, 16:10, Intel® Core™ Ultra 9 Processor 275HX, 2.1 GHz base clock (Up to 5.4 GHz max. performance clock rate), 36 MB, 8 Performance-cores + 16 Efficient-cores / 24 Threads, Intel® AI Boost (up to 13 TOPS), video NVIDIA® GeForce RTX™ 5090, 24 GB GDDR7 VRAM, RAM 32 GB DDR5 RAM (2 x 16 GB DDR5 RAM (6400MHz)), Up to 64 GB DDR5 RAM (2x 32 GB soDIMM), SSD 1TB M.2 PCIe Gen5 Solid-State-Drive (SSD) + 1TB M.2 PCIe Gen5 Solid-State-Drive (SSD), no ODD, MicroSD Card reader, Two built-in stereo speakers, three built-in microphones, FHD Webcam, No LAN, WLAN Killer™ Wi-Fi 7 1750x (802.11 a/b/g/n/ac/ax/be), Bluetooth® 5.4, No Fingerprint reader, Porturi: 5x (2x Type-C Gen 2, 2x Type-A Gen 1, 1x Type-A Gen 2 (with Power Off USB Charging), Thunderbolt™ 5 (via USB Type-C), 1x HDMI® 2.1, Displayport via USB Type-C, 1x Ethernet (RJ-45), 1x 3.5 mm speaker/headphone/line-out (supports headsets with integrated microphone), 330W AC Adapter (50% PCR-Plastic), Baterie Li-Ion battery (4 cells / 90 Wh), Up to 5 hours, Backlit keyboard(Per-Key RGB backlit), Abyssal Black, Greutate 2.7 kg, Dimensiuni 357.78 x 277.55 x 29.6 mm (W x D x H), No OS (Boot-up only)
Laptop Gaming Acer Predator Helios 16, cu procesor Intel Core
22.205,79 lei TVA inclus.
Acer Predator PH16-73-98HA, Intel Core Ultra 9, 40,6 cm (16″), 2560 x 1600 Pixel, 32 Giga Bites, 2 TB, Negru
1 în stoc
Doresti publicarea articolului in platforma publica de achizitii publice?Poti adauga produsul in cos sau poti apela la formularul de mai jos prin care vei lua contact direct cu un consultant Estico
Descriere
Informații suplimentare
| Microsoft-OS | No |
|---|---|
| NB-HDD-Capacity | no-HDD |
| NB-Format | Regular |
| HDD-or-SSD | SSD |
| NB-SSD-Capacity | 2TB |
| RAM | 32GB |
| SSD capacity | 2 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Total storage capacity | 2 TB |
| HDMI | Da |
| Form factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Greutate | Peste 2.5 kg |
| Anti-glare screen | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| On-board graphics card 4K support | Yes |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Processor cores | 24 |
| Processor cache | 36 MB |
| Processor threads | 24 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Panel type | OLED |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Market positioning | Gaming |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Keyboard backlit zone | Per-key RGB |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Total SSDs capacity | 2 TB |
| Graphics card Open GL support | Yes |
| AC adapter power | 330 W |
| Performance cores | 8 |
| Copilot key | Yes |
| Processor base power | 55 W |
| Cititor amprente | Nu |
| Memorie RAM | 32 GB |
| NB-Screen-Size | 16.x" |
| NB-CPU | ULTRA 9 |
| Conectivitate celulara | Fara |
| USB 3.0 | Da |
| Jack Audio | Da |
| DisplayPort | Da |
| Producător procesor | Intel |
| Rezoluție | 2560 x 1600 |
| Conectivitate: | |
| Tastatura iluminata | cu RGB |
| Camera Web | Full HD |
| Thunderbolt | Da |
| Cititor Card | Da |
| USB 3.2 | Nu |
| Sistem de operare | |
| USB 3.1 | Da |
| Tip display | OLED |
| Refresh rate | 240 Hz |
| Tip procesor | |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| Efficient cores | 16 |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Discrete graphics card memory | 24 GB |
| USB Type-C | Da |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Tip placa video | |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Original brand name | Acer |
| On-board graphics card 8K support | Yes |
| Destinat pentru | |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| NB-Gaming-VGA | RTX 5090 |
| Diagonala display | |
| Model placa video | RTX 5090 |
| Luminozitate | N/A |
| Copilot+ PC | N/A |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Performance-core base frequency | 2.7 GHz |
| Maximum turbo power | 160 W |
| Processor model | 275HX |
| Efficient-core base frequency | 2.1 GHz |
| Total processor performance up to | 36 TOPs |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Producator placa video | nVidia |
| Model procesor | 275HX |
| Capacitate stocare | 2TB M.2 PCIe Gen5 Solid-State-Drive (SSD) |
| Built-in microphone | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| BLUETOOTH | Yes |
| Product colour | Black |
| Touchscreen | No |
| AC adapter included | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Display diagonal | 40.6 cm (16) |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Cables included | AC |
| Width | 356.8 mm |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| Bluetooth version | 5.4 |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Weight | 2.65 kg |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Height | 27.8 mm |
| Product type | Laptop |
| Battery life (max) | 6 h |
| SSD interface | PCI Express 5.0 |
| Depth | 279.6 mm |
| L2 cache | 40 MB |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, WebNN, Windows ML |
| On-board graphics card cores | 4 |
| Ethernet LAN data rates | 5000 Mbit/s |
| Display technology marketing name | CineCrystal |
| Frecventa procesor | 5.4 GHz |
| Tip memorie RAM | DDR5 |
| Serie placa video | GeForce |
| Tip memorie placa video: | GDDR7 |
| Memorie Placa video: | 24GB |
| Model Placa Video Dedicata | RTX 5090 |
| Model placa video integrata | Intel Graphics |
| Producator | ACER |
| Garantie |










