Laptop Acer Gaming Predator Helios 18 AI PH18-73-906Y, 18 Inch (45.72 cm), WQXGA Mini LED 250Hz IPS Display (non-glare), 2560 x 1600, 16:10, Intel® Core™ Ultra 9 Processor 275HX, 2.1 GHz base clock (Up to 5.4 GHz max. performance clock rate), 36 MB, 8 Performance-cores + 16 Efficient-cores / 24 Threads, video NVIDIA® GeForce RTX™ 5080, 16 GB GDDR7 VRAM, RAM 32 GB DDR5 RAM (1 x 32 GB DDR5 RAM (6400MHz)), Up to 192 GB DDR5 RAM (4x 48 GB soDIMM), SSD 1TB M.2 PCIe Gen4 Solid-State-Drive (SSD), no ODD, MicroSD Card reader (up to 1TB), Six built-in stereo speakers, Three built-in microphones, FHD Webcam, No LAN, WLAN Killer™ Wi-Fi 7 1750x (802.11 a/b/g/n/ac/ax/be), Bluetooth® 5.3, No Fingerprint reader, Porturi: 3x (2x Type-A Gen 2 (1x with Power-Off USB Charging); 1x Type-A Gen 1), 1x Thunderbolt™ 5 (via USB Type-C), 2x (Type-C Thunderbolt™ 5), 1x HDMI® 2.1, 1x DisplayPort™ (via USB-C), 1x Ethernet (RJ-45), 1x 3.5 mm speaker/headphone/line-out (supports headsets with integrated microphone), 400W adapter, Baterie Li-Ion (4 cells / 6578 mAh / 99.98 Wh), Backlit keyboard (Per-Key RGB backlit), Abyssal Black, Greutate 3.2 kg, Dimensiuni 404.0 x 311.6 x 28.9 mm (W x D x H), No OS (Boot-up only)
Laptop Gaming Acer Predator Helios 18, cu procesor Intel Core
17.878,67 lei TVA inclus.
Acer Predator PH18-73-906Y, Intel Core Ultra 9, 45,7 cm (18″), 2560 x 1600 Pixel, 32 Giga Bites, 1 TB, Negru
1 în stoc
Doresti publicarea articolului in platforma publica de achizitii publice?Poti adauga produsul in cos sau poti apela la formularul de mai jos prin care vei lua contact direct cu un consultant Estico
Descriere
Informații suplimentare
| Microsoft-OS | No |
|---|---|
| NB-HDD-Capacity | no-HDD |
| NB-Format | Regular |
| HDD-or-SSD | SSD |
| NB-SSD-Capacity | 1TB |
| RAM | 32GB |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Total storage capacity | 1 TB |
| HDMI | Da |
| Form factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Greutate | Peste 2.5 kg |
| Panel type | IPS |
| Processor manufacturer | Intel |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| On-board graphics card 4K support | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Processor cores | 24 |
| Processor cache | 36 MB |
| Number of built-in speakers | 6 |
| Processor threads | 24 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Battery capacity | 99 Wh |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Market positioning | Gaming |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Keyboard backlit zone | Per-key RGB |
| Graphics card Open GL support | Yes |
| Performance cores | 8 |
| Copilot key | Yes |
| Processor base power | 55 W |
| Cititor amprente | Nu |
| Memorie RAM | 32 GB |
| Resolution | WQXGA |
| NB-CPU | ULTRA 9 |
| Tip display | IPS |
| Conectivitate celulara | Fara |
| USB 3.0 | Da |
| USB 3.1 | Nu |
| Jack Audio | Da |
| DisplayPort | Da |
| Producător procesor | Intel |
| Rezoluție | 2560 x 1600 |
| Conectivitate: | |
| Tastatura iluminata | cu RGB |
| Camera Web | Full HD |
| Thunderbolt | Da |
| Cititor Card | Da |
| USB 3.2 | Nu |
| Sistem de operare | |
| Tip procesor | |
| Refresh rate | 250 Hz |
| NB-Screen-Size | 18.x" |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| Efficient cores | 16 |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Display surface | Matt |
| USB Type-C | Da |
| Maximum refresh rate | 250 Hz |
| Tip placa video | |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Original brand name | Acer |
| Display technology marketing name | ComfyView |
| On-board graphics card 8K support | Yes |
| Destinat pentru | |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| NB-Gaming-VGA | RTX 5080 |
| Diagonala display | |
| Model placa video | RTX 5080 |
| _old2_Capacitate stocare | 1TB-5TB |
| Capacitate stocare | 1TB M.2 PCIe Gen4 Solid-State-Drive (SSD) |
| Luminozitate | N/A |
| Copilot+ PC | N/A |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Performance-core base frequency | 2.7 GHz |
| Maximum turbo power | 160 W |
| Processor model | 275HX |
| Efficient-core base frequency | 2.1 GHz |
| Total processor performance up to | 36 TOPs |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Producator placa video | nVidia |
| Model procesor | 275HX |
| Built-in microphone | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Headphone outputs | 1 |
| BLUETOOTH | Yes |
| Product colour | Black |
| Touchscreen | No |
| AC adapter included | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Cables included | AC |
| Bluetooth version | 5.4 |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Display diagonal | 45.7 cm (18) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Display diagonal (metric) | 45.7 cm |
| Product type | Laptop |
| Weight | 3.5 kg |
| Height | 29.6 mm |
| SSD interface | PCI Express 5.0 |
| L2 cache | 40 MB |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, WebNN, Windows ML |
| On-board graphics card cores | 4 |
| Ethernet LAN data rates | 5000 Mbit/s |
| NVIDIA Advanced Optimus | Yes |
| AC adapter power | 400 W |
| Width | 401 mm |
| Depth | 307.9 mm |
| Frecventa procesor | 5.4 GHz |
| Tip memorie RAM | DDR5 |
| Serie placa video | GeForce |
| Tip memorie placa video: | GDDR7 |
| Memorie Placa video: | 16GB |
| Model Placa Video Dedicata | RTX 5080 |
| Model placa video integrata | Intel Graphics |
| Producator | ACER |
| Garantie |










