Laptop Lenovo Gaming Legion 7 16AGP11, 16″ WQXGA (2560×1600) OLED 500nits (typical) / 1100nits (peak) Glossy, 100% DCI-P3, 240Hz, Di splayHDR™ True Black 1000, G-SYNC®, Low Blue Light, High Gaming Performance, Flicker Free, AMD Ryzen™ AI 9 HX 470 (12C / 24T, 2.0 / 5.2GHz, 12MB L2 / 24MB L3); AI-Powered Gaming PC; Integrated AMD Ryzen™ AI, up to 55 TOPS, video NVIDIA GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 115W, 572 AI TOPS, RAM 1x 32GB Soldered LPDDR5x-8533; Memory soldered to systemboard, no slots; 32GB soldered memory, not upgradable, SSD 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe®, no ODD, SD Card Reader, 4 stereo speakers, 2W x2 (woofers), 2W x2 (tweeters), audio by HARMAN, optimized with Nahimic Audio, Smart Amplifier (AMP), 5.0MP + IR with E-shutter, No Onboard Ethernet, WLAN Wi-Fi® 7, 802.11be 2×2, Bluetooth 5.4, WWAN Not Supported, No Fingerprint Reader, Porturi: 1x USB-A (USB 5Gbps), Always On; 1x USB-A (USB 5Gbps); 1x USB-C® (USB4® 40Gbps), with USB PD 65-140W and DisplayPort™ 2.1; 1x USB-C® (USB4® 40Gbps), with USB PD 65-100W and DisplayPort™ 2.1; 1x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 1x Card reader; 1x Slim tip Power connector, 245W Slim Tip (3-pin), Baterie Integrated 84Wh, 24-Zone RGB Backlit, English, Glacier White, Greutate 1.8 kg, Dimensiuni 361.35 x 254.16 x 15.5-16.9 mm, 2-year, Courier or Carry-in; 3Y Premium Care with Onsite upgrade from 2Y Depot/CCI (CPN), Accesorii None, Free DOS
Laptop Gaming Lenovo Legion 7 16AGP11, cu procesor Ryzen AI
12.142,80 lei TVA inclus.
Lenovo Legion 7 16AGP11, AMD Ryzen AI 9 HX, 2 GHz, 40,6 cm (16″), 2560 x 1600 Pixel, 32 Giga Bites, 1 TB
3 în stoc
Doresti publicarea articolului in platforma publica de achizitii publice?Poti adauga produsul in cos sau poti apela la formularul de mai jos prin care vei lua contact direct cu un consultant Estico
Descriere
Informații suplimentare
| Microsoft-OS | No |
|---|---|
| NB-HDD-Capacity | no-HDD |
| NB-Format | Regular |
| HDD-or-SSD | SSD |
| NB-SSD-Capacity | 1TB |
| RAM | 32GB |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| SSD capacity | 1 TB |
| M.2 SSD size | 2242 (22 x 42 mm) |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Password protection | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Greutate | 1.6 – 2.0 kg |
| Tastatura iluminata | Da |
| USB Type-C | Da |
| USB 3.2 | Da |
| HDMI | Da |
| Jack Audio | Da |
| Thunderbolt | Nu |
| DisplayPort | Da |
| Rezoluție | 2560 x 1600 |
| Luminozitate | 500 nt |
| Form factor | Clamshell |
| LED backlight | Yes |
| Memory form factor | On-board |
| Front camera | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| Tip placa video | |
| Producator placa video | nVidia |
| USB 3.1 | Da |
| Processor cores | 12 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| On-board graphics card | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Antenna type | 2×2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Fast charging | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | 2.0 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Colour gamut | 100% |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Standard Dynamic Range (SDR) brightness | 500 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| RGB colour space | sRGB |
| Display surface | Gloss |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor frequency | 2 GHz |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Processor threads | 24 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Panel type | OLED |
| Operating system installed | No |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Keyboard language | English |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Market positioning | Gaming |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Copilot key | Yes |
| Conectivitate celulara | Fara |
| Conectivitate: | |
| Cititor amprente | Nu |
| Camera Web | Full HD |
| Cititor Card | Da |
| Memorie RAM | 32 GB |
| Sistem de operare | |
| Refresh rate | 240 Hz |
| Producător procesor | AMD |
| Tip display | OLED |
| NB-Screen-Size | 16.x" |
| Resolution | WQXGA |
| NB-CPU | AMD-RYZEN 9 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| WWAN | Not installed |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Destinat pentru | |
| Processor family | AMD Ryzen AI 9 HX |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 890M |
| Diagonala display | |
| Maximum display brightness (HDR) | 1100 cd/m² |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Capacitate stocare | 1 TB |
| NB-Gaming-VGA | RTX 5060 |
| Copilot+ PC | N/A |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| L3 cache | 24 MB |
| L2 cache | 12 MB |
| Keyboard backlit zone | 24-zone RGB |
| AC adapter power | 245 W |
| Audio Chip | Realtek ALC3306 |
| Built-in microphone | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| BLUETOOTH | Yes |
| Touchscreen | No |
| AC adapter included | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Display diagonal | 40.6 cm (16) |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Weight | 1.8 kg |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth version | 5.4 |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Audio system | Nahimic Audio |
| Product colour | White |
| Housing material | Aluminium |
| Product type | Laptop |
| USB Type-C required charging power (max) | 140 W |
| Tip procesor | |
| Height (front) | 1.55 cm |
| Frecventa procesor | 5.2 GHz |
| Continuous video playback time | 14.8 h |
| Battery capacity | 84 Wh |
| Colour name | Glacier White |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR True Black 1000 |
| NPU performance up to | 55 TOPs |
| Model procesor | 470 |
| Display back cover material | Aluminium |
| Processor model | 470 |
| Total processor performance up to | 86 TOPs |
| Battery life (max) | 12.8 h |
| Password protection type | HDD, Power on, User |
| Width | 361.4 mm |
| Depth | 254.2 mm |
| Height (rear) | 1.69 cm |
| Tip memorie RAM | LPDDR5X |
| Serie placa video | GeForce |
| Tip memorie placa video: | GDDR7 |
| Memorie Placa video: | 8GB |
| Model Placa Video Dedicata | RTX 5060 |
| Model placa video integrata | 890M |
| Producator | LENOVO |
| Garantie |






