Desktop Workstation HP Z2 G9 Tower, Intel Core i9-14900K 24-Core (3.2GHz, up to 6GHz, 32MB), video dedicat nVIDIA RTX A2000 12 GB, RAM 64GB DDR5 4800MHz (2x32GB), SSD 1TB PCIe-4×4 2280 TLC M.2 Z Turbo, no ODD, LAN 10/100/1000, porturi: 10x USB Type-A/ 2x DP 1.4/ Audio Jack/ 1x RJ-45, sloturi: 1x PCIe 5 x16; 1x PCIe 3 x4 (conector x16); 1x PCIe 3 x4 (conector x4); 1x PCIe 3 x1 (conector x4); 1x M.2 2230 PCIe 3 x1 (WLAN); 3x M.2 2280 (storage), No Included Keyboard, No Included Mouse, HD audio, Sursa 700W, Black, greutate 6.2 kg, Microsoft Windows 11 Pro 64bit High End, 3yw
Desktop Business HP Z2 G9 Tower cu procesor Intel Core
16.998,19 lei TVA inclus.
HP Z2 G9, Intel® Core™ i9, i9-14900K, 64 Giga Bites, DDR5-SDRAM, 1 TB, Windows 11 Pro
Poti adauga produsul in cos sau poti apela la formularul de mai jos prin care vei lua contact direct cu un consultant Estico
Descriere
Informații suplimentare
| ECC | Yes |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Microsoft-OS | WIN 11 PRO |
| WS-CPU | Intel-Core-i |
| WS-Format | Tower |
| SSD capacity | 1 TB |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Internal memory | 64 GB |
| Password protection | Yes |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card memory | 6 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Processor family | Intel® Core™ i9 |
| Processor cores | 24 |
| Processor cache | 36 MB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| Non-ECC | Yes |
| Low halogen | Yes |
| Processor cache type | L3 |
| HP segment | Business |
| Market positioning | Performance |
| SSD memory type | TLC |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX A2000 |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| Processor threads | 32 |
| HP Support Assistant | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 GB |
| Performance cores | 8 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 770 |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Line-out | Yes |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 2 |
| Chassis type | Tower |
| Placement supported | Vertical |
| Display included | No |
| Number of speakers | 1 |
| Power supply input voltage | 100 – 240 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 6 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Line-in | Yes |
| PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| Number of 3.5 bays | 2 |
| Number of 2.5 bays | 1 |
| Audio Chip | Realtek ALC3205-VA2-CG |
| Efficient cores | 16 |
| Motherboard chipset | Intel W680 |
| Power Supply | 700 W |
| Processor base power | 125 W |
| Maximum turbo power | 253 W |
| Performance-core base frequency | 3.2 GHz |
| Efficient-core base frequency | 2.4 GHz |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Processor generation | Intel® Core™ i9 (14th gen) |
| HDMI ports quantity | 0 |
| Processor model | i9-14900K |
| Processor boost frequency | 6 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.6 GHz |
| Format desktop | Tower |
| Producător procesor | Intel |
| Tip stocare | |
| Unitate optica | Nu |
| HDD | None |
| Tip RAM | non-ECC |
| BLUETOOTH | Nu |
| Wireless | Nu |
| SSD | 1TB |
| Sistem Operare Desktop PC | Windows 11 Pro |
| Tip | DDR5 |
| Tip procesor | |
| Model procesor | 14900K |
| Placa video dedicata | Dedicata |
| Serie placa video | NVIDIA RTX A Series |
| Memorie RAM | 64 GB |
| Sloturi memorie | 4 |
| Model placa video | RTX A2000 |
| Destinat pentru | |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Product colour | Black |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Width | 356 mm |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Sustainability compliance | Yes |
| Depth | 169 mm |
| Package height | 490 mm |
| Product type | Workstation |
| Weight | 7.2 kg |
| Package width | 518 mm |
| Package depth | 295 mm |
| Country of origin | Czech Republic |
| Height | 356 mm |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| UNSPSC-code | 43211515 |
| Producator | HP |
| Garantie |


