Laptop DELL PRO 14, 14″, Non-Touch, FHD+ 1920 x 1200, 60Hz, IPS, Anti- Glare, 300 nit, 45% NTSC, FHD+IR Cam, ENERGY STAR Qualified, EPEAT Gold with Climate+, Fingerprint Reader, AMD Ryzen(TM) AI 5 PRO 340 Processor (22 MB cache, 6 cores, 12 threads, up to 4.8 GHz, 50 TOPS NPU), AMD Radeon(TM) 840M graphics, 16 GB: 1 x 16 GB, DDR5, 5600 MT/s, 512 GB SSD, MediaTek Wi-Fi 6E MT7922, 2×2, 802.11ax, MU-MIMO, Bluetooth(R) wireless card, MT7922 WLAN Driver, 65W AC rugged adapter, 4.5mm barrel, E4, 3- cell, 55 Wh, ExpressCharge Capable, ExpressCharge Boost Capable, English International backlit Copilot key keyboard, External ports: Network port Not applicable, USB ports: 2 x Thunderbolt4 ports with DisplayPort Alt Mode/USB Type-C/USB4/Power Delivery, 1 x USB 3.2 Gen 1 port with PowerShare, 1 x USB 3.2 Gen 1 port, Audio port: 1 x Global headset jack, Video port(s): 1 x HDMI 2.1 TMDS, Media-card reader: 1 x smart card reader slot (optional), Power-adapter port: Supported through USB-C, Security-cable slot: 1 x wedge-shaped security slot, SIM-card slot: Nano-SIM card slot (optional), Internal slots: M.2: 1 x M.2 2230 or M.2 2280 solid state drive slot, 1 x M.2 3052 for WWAN slot (optional), Clamshell 400 nits non-touch Front height: 19.78 mm (0.78 in.) , Rear height: 19.77 mm (0.78 in.), Maximum height: 19.95 mm (0.79 in), Width: 224 mm (8.82 in.), Depth: 313.50 mm (12.34in.), Weight: 1.40 kg (3.09 lb) , Clamshell 300 nits non-touch and 300 nits touch: Front height: 19.5 mm (0.77 in), Rear height : 19.98 mm (0.79 in), Maximum height: 21.2 mm (0.83 in), Width: 224 mm (8.82 in.), Depth: 313.50 mm (12.34 in.), Weight: 1.53 kg (3.37 lb), 2-in-1 300 nits touch: Front height: 19.92 mm (0.78 in), Rear height: 20.17 mm (0.79 in), Maximum height : 20.25 mm (0.80 in), Width: 224 mm (8.82 in.), Depth: 313.50 mm (12.34 in.), Weight: 1.55 kg (3.43 lb), Windows 11 Pro, Copilot+ PC, 3y ProSupport and Next Business Day Onsite Service
Laptop DELL PRO 14, 14", Non-Touch, FHD+ 1920 x 1200,
5.915,86 lei TVA inclus.
DELL Pro 14 PC14255, AMD Ryzen AI 5, 3,4 GHz, 35,6 cm (14″), 1920 x 1200 Pixel, 16 Giga Bites, 512 Giga Bites
7 în stoc
Doresti publicarea articolului in platforma publica de achizitii publice?Poti adauga produsul in cos sau poti apela la formularul de mai jos prin care vei lua contact direct cu un consultant Estico
Descriere
Informații suplimentare
| NB-HDD-Capacity | no-HDD |
|---|---|
| NB-Format | Regular |
| HDD-or-SSD | SSD |
| Video | AMD |
| Microsoft-OS | WIN 11 PRO |
| NB-SSD-Capacity | 512GB |
| RAM | 16GB |
| M.2 SSD size | 2230 (22 x 30 mm) |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Tip placa video | |
| Tastatura iluminata | Da |
| USB Type-C | Da |
| USB 3.1 | Nu |
| HDMI | Da |
| DisplayPort | Da |
| USB 3.0 | Nu |
| USB 3.2 | Nu |
| Jack Audio | Nu |
| Thunderbolt | Da |
| Form factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| Rezoluție | 1920 x 1200 |
| Panel type | IPS |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Number of microphones | 2 |
| Front camera resolution (numeric) | 2.07 MP |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2×2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| PowerShare | Yes |
| Number of USB ports with PowerShare support | 1 |
| Pointing device | Touchpad |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Wedge |
| Trusted Platform Module (TPM) | 2.0 |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | -15.2 – 3048 m |
| Non-operating altitude | -15.2 – 10668 m |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Producator placa video | AMD |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Hall sensor | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 2400 Mbit/s |
| Power adapter barrel connector | 4.5 mm |
| Processor threads | 12 |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Audio Chip | Realtek ALC3204 |
| Operating shock | 140 G |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Processor cores | 6 |
| Processor frequency | 3.4 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| USB charging voltage | 5,9,15,20 V |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Height (rear) | 2.04 cm |
| Pixel density | 162 ppi |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Copilot key | Yes |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Memorie RAM | 16 GB |
| Conectivitate: | |
| Conectivitate celulara | Fara |
| Cititor amprente | Da |
| Cititor Card | Nu |
| Sistem de operare | |
| Camera Web | Full HD |
| NB-Screen-Size | 14.x" |
| Tip display | IPS |
| Producător procesor | AMD |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Maximum turbo power | 54 W |
| NB-CPU | AMD-RYZEN |
| Destinat pentru | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Diagonala display | |
| Processor cache | 22 MB |
| Height (front) | 1.89 cm |
| Capacitate stocare | 512 GB |
| PAIA version | GaBi version 1, 2024 |
| Luminozitate | N/A |
| Copilot+ PC | N/A |
| Speaker power | 2.5 W |
| WLAN controller model | MediaTek MT7922 |
| Trial software | McAfee Business Protection 1-year,Microsoft Office Trial |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 142 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 114.168 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 3.408 |
| Carbon emissions, energy usage (kg of CO2e) | 22.862 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 1.42 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 119.138 |
| Processor family | AMD Ryzen AI 5 |
| Processor model | 340 |
| Total processor performance up to | 59 TOPs |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 840M |
| Model procesor | 340 |
| Built-in microphone | Yes |
| BLUETOOTH | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Touchscreen | No |
| AC adapter included | Yes |
| Display diagonal | 35.6 cm (14) |
| Battery recharge time | 4 h |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 65 °C |
| Audio system | High Definition Audio |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 90% |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Product colour | Platinum |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| USB Type-C required charging power (max) | 65 W |
| Weight | 1.36 kg |
| Width | 313.7 mm |
| Depth | 225.3 mm |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HD type | Full HD |
| Number of battery cells | 3 |
| Colour name | Platinum Silver Color (Metallic Finish) |
| Product type | Laptop |
| Tip procesor | |
| Serie placa video | Radeon Series |
| Model placa video | Radeon 840M |
| Producator | DELL |
| Garantie |




