Laptop Dell Pro 14 Plus PB14250, 14″, Non-Touch FHD+ display, 300 nits brightness, 45% NTSC color gamut, Anti-Glare panel, integrated FHD HDR + IR camera with facial recognition, TNR, camera shutter and microphone, ENERGY STAR Qualified, EPEAT Gold with Climate+, fingerprint reader with ControlVault 3+, Intel Core Ultra 5 238V vPro processor (40 TOPS NPU, 8 cores, up to 4.7 GHz) with integrated Intel Arc graphics, 32 GB LPDDR5x memory, 8533 MT/s, onboard dual-channel, 512 GB TLC SSD, Intel Wi-Fi 7 BE201 2×2 802.11be wireless adapter with Bluetooth 5.4, Intel BE201 WLAN driver, 3-cell 55 Wh battery with ExpressCharge and ExpressCharge Boost support, 65 W USB Type-C AC adapter, English International backlit Copilot key keyboard, External ports: Network port: Not applicable, USB ports: 2 x Thunderbolt 4 ports with DisplayPort Alt Mode/USB Type- C/USB4/Power Delivery, 1 x USB 3.2 Gen 1 port with PowerShare, 1 x USB 3.2 Gen 1 port, Audio port: 1 x Global headset jack, Video port(s): 1 x HDMI 2.1 Transition-minimized differential signaling (TMDS) port, Media- card reader: 1 x smart card reader slot (optional), Power-adapter port: Supported through USB-C, Security-cable slot: 1 x wedge-shaped security slot, SIM-card slot: Nano-SIM card slot (optional), Internal slots: M.2: 1 x M.2 2230 or M.2 2280 solid state drive slot, 1 x M.2 3052 slot for WWAN (optional), Windows 11 Pro, Copilot+ PC, 3Y ProSupport and Next Business Day Onsite Service, Activate Microsoft 365 – 30 Day Trial
Laptop Dell Pro 14 Plus PB14250 14" FHD+, Intel U5-238V,
7.192,19 lei TVA inclus.
DELL Pro 14 Plus PB14250, Intel Core Ultra 5, 35,6 cm (14″), 1920 x 1200 Pixel, 32 Giga Bites, 512 Giga Bites, Windows 11 Pro
Poti adauga produsul in cos sau poti apela la formularul de mai jos prin care vei lua contact direct cu un consultant Estico
Descriere
Informații suplimentare
| SSD capacity | 512 GB |
|---|---|
| Number of built-in speakers | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Tip placa video | |
| Producator placa video | Intel |
| USB Type-C | Da |
| USB 3.1 | Nu |
| USB 3.2 | Da |
| HDMI | Da |
| Jack Audio | Da |
| Thunderbolt | Da |
| DisplayPort | Nu |
| Form factor | Clamshell |
| Processor cores | 8 |
| Memory form factor | On-board |
| Front camera | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| Rezoluție | 1920 x 1200 |
| Luminozitate | 300 nt |
| Panel type | IPS |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Speaker power | 2 W |
| Number of microphones | 2 |
| Front camera resolution (numeric) | 2.07 MP |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Antenna type | 2×2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| PowerShare | Yes |
| Number of USB ports with PowerShare support | 1 |
| Pointing device | Touchpad |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Wedge |
| Trusted Platform Module (TPM) | 2.0 |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | -15.2 – 3048 m |
| Non-operating altitude | -15.2 – 10668 m |
| Operating shock | 110 G |
| Non-operating shock | 160 G |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Non-operating vibration | 1.3 G |
| Tastatura iluminata | Nu |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Battery charge indicator | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Performance cores | 4 |
| Contrast ratio (typical) | 600:1 |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Processor threads | 8 |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| USB charging voltage | 5,9,15,20 V |
| SSD memory type | TLC |
| Processor cache | 8 MB |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Pixel density | 162 ppi |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Wi-Fi data rate (max) | 5760 Mbit/s |
| Copilot key | Yes |
| Performance-core base frequency | 2.1 GHz |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Conectivitate celulara | Fara |
| Cititor amprente | Da |
| Cititor Card | Nu |
| Conectivitate: | |
| Sistem de operare | |
| Camera Web | Full HD |
| Memorie RAM | 32 GB |
| Tip display | IPS |
| Producător procesor | Intel |
| Tip procesor | |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Face recognition | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Destinat pentru | |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Processor base power | 17 W |
| Maximum turbo power | 37 W |
| Diagonala display | |
| Height (rear) | 2 cm |
| Memory data transfer rate | 8533 MT/s |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Capacitate stocare | 512 GB |
| PAIA version | GaBi version 1, 2024 |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 2100 MHz |
| Total processor performance up to | 97 TOPs |
| NPU performance up to | 40 TOPs |
| GPU performance up to | 53 TOPs |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics 130V |
| Copilot+ PC | Da |
| Battery capacity | 55 Wh |
| Audio Chip | Cirrus Logic CS42L43 |
| Height (front) | 1.95 cm |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 108 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 76.896 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 4.536 |
| Carbon emissions, energy usage (kg of CO2e) | 24.516 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 2.052 |
| Built-in microphone | Yes |
| BLUETOOTH | Yes |
| Touchscreen | No |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Display diagonal | 35.6 cm (14) |
| Battery recharge time | 4 h |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 65 °C |
| Weight | 1.53 kg |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (max) | 27 W |
| Product colour | Aluminium |
| Height | 21.2 mm |
| Width | 224 mm |
| Depth | 313.5 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Housing material | Aluminium |
| Number of battery cells | 3 |
| Product type | Laptop |
| Brand specific technologies | Control Vault 3+, Express Charge Boost capable, TNR |
| Processor model | 238V |
| Model procesor | 238V |
| Frecventa procesor | 4.7 GHz |
| Tip memorie RAM | LPDDR5X |
| Serie placa video | Arc |
| Tip memorie placa video: | Shared memory |
| Memorie Placa video: | N/A |
| Model Placa Video Dedicata | N/A |
| Model placa video integrata | 130V |
| Producator | DELL |
| Garantie |



















