Laptop Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13; 14″ 2.8K (2880×1800) OLED 500nits Anti-glare / Anti-reflection / Anti-smudge, 100% DCI-P3, 120Hz VRR, DisplayHDR™ True Black 500, Dolby Vision®; Intel® Core™ Ultra 7 258V, 8C (4P + 4LPE) / 8T, Max Turbo up to 4.8GHz, 12MB; Video Integrated Intel® Arc™ Graphics 140V; RAM 1x 32GB Soldered LPDDR5x-8533, MoP Memory; 2TB SSD M.2 2280 PCIe® 5.0×4 Performance NVMe® Opal 2.0, Optical: no ODD; No card reader, Speakers: Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos®, Camera: FHD 1080p + IR Discrete with Privacy Shutter, LAN: No Onboard Ethernet; WLAN Intel® Wi-Fi® 7 BE201, 802.11be 2×2; BT5.4, WWAN (3G/4G): Quectel RM520N-GL, 5G Sub-6 GHz, with Embedded eSIM, Fingerprint: Touch Style, Match-on-Chip, in Keyboard Key; Ports: 1x USB- A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1); 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On; 2x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1; 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 65W USB-C® Slim GaN (3-pin); Battery Integrated 57Wh, Keyboard: Backlit, English (EU), Color: Black, Paint; Weight Starting at 986 g; Dimensions 312.80 x 214.75 x 8.38/14.77 (front/rear); 12.31 x 8.45 x 0.32/0.56 (front/rear), Warranty: 3-year, Courier or Carry-in; 3Y Premier Support WHB (CPN), OS: Windows® 11 Pro, Romanian / English
Laptop Business Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13, cu procesor
16.664,19 lei TVA inclus.
Poti adauga produsul in cos sau poti apela la formularul de mai jos prin care vei lua contact direct cu un consultant Estico
Descriere
Informații suplimentare
| NB-HDD-Capacity | no-HDD |
|---|---|
| NB-Format | Ultrabook |
| Culoare | |
| Video | Onboard |
| HDD-or-SSD | SSD |
| Solid state drive | Da |
| Microsoft-OS | PRO |
| NB-SSD-Capacity | 2TB |
| RAM | 32GB |
| Producator placa video | Intel |
| USB Type-C | Da |
| USB 3.2 | Da |
| HDMI | Da |
| Jack Audio | Da |
| Luminozitate | 500 nt |
| Thunderbolt | Da |
| USB 3.1 | Da |
| Chipset | Intel® SoC Platform |
| Other Security | Camera privacy shutter |
| Standard Ports | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos® |
| Camera | FHD 1080p + IR Discrete with Privacy Shutter |
| Keyboard | Backlit, English (EU) |
| Touchpad | Haptic Touchpad |
| SIM Card | None |
| NFC | None |
| Optional Ports (configured) | 1x Nano-SIM Card Slot |
| Security Chip | Discrete TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint reader | Touch Style, Match-on-Chip, in Keyboard Key |
| Mil-Spec Test | MIL-STD-810H military test passed |
| Operating System | Windows® 11 Pro, Romanian / English |
| Smart card reader | None |
| Base Warranty | 3-year, Courier or Carry-in |
| Rezoluție | 2880 x 1800 |
| Microphone | 2x, 360° |
| Included Upgrade | 3Y Premier Support WHB (CPN) |
| System Management | Non-vPro® |
| Case Color | Black, Paint |
| Case Material | Carbon Fiber (Top), Aluminium (Bottom) |
| WWAN | Quectel RM520N-GL, 5G Sub-6 GHz, with Embedded eSIM |
| AI PC Category | Copilot+ PC |
| Max Memory | 32GB soldered memory, not upgradable |
| Card Reader | None |
| Other Certifications | Eyesafe® Certified 2.0 |
| Ethernet | No Onboard Ethernet |
| Bundled Accessories | None |
| Green Certifications | ENERGY STAR® 8.0 |
| Touchscreen | Nu |
| Cititor amprente | Da |
| Cititor Card | Nu |
| Conectivitate: | |
| Memorie RAM | 32 GB |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Conectivitate celulara | 5G |
| NB-CPU | ULTRA 7 |
| NB-Screen-Size | 14.x" |
| Tip display | OLED |
| Tastatura iluminata | Da |
| Producător procesor | Intel |
| Sistem de operare | |
| Tip procesor | |
| Pen | Pen Not Supported |
| Model procesor | 258V |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 258V, 8C (4P + 4LPE) / 8T, Max Turbo up to 4.8GHz, 12MB |
| NPU | Integrated Intel® AI Boost, up to 47 TOPS |
| Graphics | Integrated Intel® Arc™ Graphics 140V |
| Memory | 32GB Soldered LPDDR5x-8533, MoP Memory |
| Numar Nuclee | 8 |
| Tip placa video | |
| Resolution | 2.8K (2880 x 1620) OLED |
| Destinat pentru | |
| Diagonala display | |
| Power Adapter | 65W USB-C® Slim GaN (3-pin) |
| Bundled software | Intel® Connectivity Performance Suite + Lenovo® AI Now |
| WLAN + Bluetooth | Intel® Wi-Fi® 7 BE201, 802.11be 2×2 + BT5.4 |
| Capacitate stocare | 2 TB |
| Storage Slot | Models with V or H series processor: one M.2 2280 PCIe® 5.0 x4 slot |
| Audio Chip | Models with V series processor: High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC713 codec |
| Battery | 57Wh |
| Display | 14 2.8K (2880×1800) OLED 500nits Anti-glare / Anti-reflection / Anti-smudge, 100% DCI-P3, 120Hz VRR, DisplayHDR™ True Black 500, Dolby Vision® |
| Storage | 2TB SSD M.2 2280 PCIe® 5.0×4 Performance NVMe® Opal 2.0 |
| Max Storage Support | One drive, up to 2TB M.2 2280 SSD |
| Copilot+ PC | N/A |
| Memory slots | Memory soldered to systemboard, no slots, dual-channel |
| Weight | Starting at 986 g (2.17 lbs) |
| Camera Web | FHD |
| Suport DirectX 12 | Da |
| Capacitate SSD | 2 TB |
| BLUETOOTH | 5.4 |
| Wireless | 802.11be (2×2) |
| Thunderbolt 4 | 2 (via USB 4 Tip-C) |
| Unitate optica | Nu are unitate optica integrata |
| Audio | HD AudioSistem Stereo |
| Boxe | 2-way |
| Sistem preinstalat | Da |
| Parola Bios | Da |
| Altele | TouchPad cu suport pentru gesturi multi atingere |
| Business | Da |
| Placa Video | Intel |
| Serie video | Arc Graphics |
| Slot M.2 | Da |
| USB 3.0 | 2 |
| DisplayPort | 2 (via USB 4 Tip-C) |
| Tehnologii Audio | Dolby Atmos |
| Rata Refresh | 120 Hz |
| Capacitate memorie RAM | 32 GB |
| Memorie maxima | 32 GB |
| Nr. sloturi | 0 |
| Tastatura numerica | Nu |
| Cache | 12 MB Smart Cache |
| Putere boxe | 2 x 2 W |
| Numar thread-uri | 8 |
| Memorie Integrata | 32 GB |
| Cip AI integrat | Intel AI Boost |
| Rezolutie display | 2880 x 1800 pixeli |
| Caracteristici speciale | MIL-STD-810H military test passed |
| Functii camera Web | 1080p + IR Discrete cu Privacy Shutter |
| Versiune OS | 64 bit – limba Romana/Engleza |
| Kensington lock | Kensington Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm |
| Tastatura | 6-rowMultimedia FN keys |
| Iesire audio | 1 x Combo |
| USB-C | 2 x USB 4 Tip-C (Thunderbolt 4 / Power Delivery / DisplayPort) |
| Parola HDD/SSD | Da |
| Frecventa turbo max | 4.80 GHz |
| Familie Procesor | Intel Core Ultra 7 din a doua serie |
| Nucleu | Lunar Lake |
| Procesor Grafic integrat | Intel Arc Graphics 140V |
| Tehnologie de fabricatie | 3 nm |
| Putere maxima disipata | 37 W |
| Model video | 140V |
| Frecvență | 8533 MHz |
| Alte specificatii | 100% DCI-P3DisplayHDR True Black 500Dolby Vision |
| Tip SSD | M.2 2280 PCIe 5.0×4 Performance NVMe Opal 2.0 |
| Microfon integrat | Dual Array 360° |
| Dimensiuni | 312.80 x 214.75 x 8.08/14.37 – 16.95 mm |
| Cititor amprenta | Da, Touch Style, Match-on-Chip, integrat in butonul Power |
| Tehnologie | |
| Alimentator | 65 W USB Tip-C Slim GaN (3-pin) |
| Suport TPM | Da (Discrete TPM 2.0) |
| Putere | 57 Whr |
| Dimensions (WxDxH) | 312.80 x 214.75 x 8.08/14.37 (front/rear), 16.95 (maximum) mm; 12.31 x 8.45 x 0.32/0.56 (front/rear), 0.67 (maximum)inches |
| Tehnologie Baterie | Li-Polimer |
| Frecventa procesor | 4.8 GHz |
| Copilot+PC | Da |
| NPU TOPS | 47 |
| 5G | Quectel RM520N-GL, 5G Sub-6 GHz, with Embedded eSIM |
| Greutate | 986 g |
| Caracteristici Carcasa | Elemente finisate din aluminiu si fibra de carbon |
| Tip memorie RAM | LPDDR5X |
| Serie placa video | Arc |
| Tip memorie placa video: | Shared memory |
| Memorie Placa video: | N/A |
| Model Placa Video Dedicata | N/A |
| Model placa video integrata | 140V |
| Producator | LENOVO |
| Garantie |










