Laptop Lenovo ThinkPad X9-14 Gen 1; 14″ WUXGA (1920×1200) OLED 400nits Anti-glare, 100% DCI-P3, 60Hz, DisplayHDR™ True Black 500, Dolby Vision®; Intel® Core™ Ultra 7 258V, 8C (4P + 4LPE) / 8T, Max Turbo up to 4.8GHz, 12MB; Video Integrated Intel® Arc™ Graphics 140V; RAM 1x 32GB Soldered LPDDR5x-8533, MoP Memory; 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe® Opal 2.0, Optical: no ODD; No card reader, Speakers: Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos®, Camera: FHD 1080p + IR Discrete with E-shutter, LAN: No Onboard Ethernet; WLAN Intel® Wi-Fi® 7 BE201, 802.11be 2×2; Bluetooth 5.4, WWAN (3G/4G): Non-WWAN, Fingerprint: Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button; Ports: 2x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1; 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 65W USB-C® (3- pin); Battery Integrated 55Wh, Keyboard: Backlit, English (EU), Color: GreyWeight Starting at 1.21 kg; Dimensions 311.8 x 212.3 x 6.7 – 17.18 mm, Warranty: 3-year, Courier or Carry-in; 3Y Premier WHB (CPN), CO2 Offset 0.5 ton (2nd Generation Carbon Offset Projects), OS: Windows® 11 Pro, Romanian / English
Laptop Business Lenovo ThinkPad X9-14 Gen 1 Copilot+ PC, cu
11.051,46 lei TVA inclus.
Lenovo ThinkPad X9-14 Gen 1 Copilot+ PC, Intel Core Ultra 7, 35,6 cm (14″), 1920 x 1200 Pixel, 32 Giga Bites, 1 TB, Windows 11 Pro
5 în stoc
Doresti publicarea articolului in platforma publica de achizitii publice?Poti adauga produsul in cos sau poti apela la formularul de mai jos prin care vei lua contact direct cu un consultant Estico
Descriere
Informații suplimentare
| NB-HDD-Capacity | no-HDD |
|---|---|
| NB-Format | Ultrabook |
| Video | Onboard |
| HDD-or-SSD | SSD |
| Microsoft-OS | WIN 11 PRO |
| NB-SSD-Capacity | 1TB |
| RAM | 32GB |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| SSD capacity | 1 TB |
| M.2 SSD size | 2242 (22 x 42 mm) |
| Card reader integrated | No |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Password protection | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Tip placa video | |
| Producator placa video | Intel |
| Tastatura iluminata | Da |
| USB Type-C | Da |
| HDMI | Da |
| Jack Audio | Da |
| DisplayPort | Da |
| USB 3.2 | Nu |
| Thunderbolt | Da |
| Form factor | Clamshell |
| LED backlight | Yes |
| Processor cores | 8 |
| Memory form factor | On-board |
| Front camera | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| Luminozitate | 400 nt |
| Rezoluție | 1920 x 1200 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Speaker power | 2 W |
| Number of microphones | 2 |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Antenna type | 2×2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| Trusted Platform Module (TPM) | 2.0 |
| Chipset | Intel® SoC Platform |
| Microphone | 2x, Array |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Colour gamut | 100% |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Performance cores | 4 |
| Optional Ports (configured) | None |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Stylus pen | No |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos® |
| Keyboard | Backlit, English (EU) |
| Case Color | Grey |
| SIM Card | None |
| NFC | None |
| Security Chip | Discrete TPM 2.0 Enabled |
| Mil-Spec Test | MIL-STD-810H military test passed |
| Operating System | Windows® 11 Pro, Romanian / English |
| Base Warranty | 3-year, Courier or Carry-in |
| System Management | Non-vPro® |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe® Opal 2.0 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor threads | 8 |
| Storage Slot | One M.2 2242 PCIe® 4.0 x4 slot |
| Windows Hello | Yes |
| Storage Support | One drive, up to 2TB M.2 2242 SSD |
| Panel type | OLED |
| Contrast ratio (typical) | 100000:1 |
| Keyboard language | English |
| Operating system language | English, ROM |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| AI PC Category | Copilot+ PC |
| Max Memory | 32GB soldered memory, not upgradable |
| Card Reader | None |
| Case Material | Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) |
| Other Certifications | Eyesafe® Certified 2.0 |
| Ethernet | No Onboard Ethernet |
| Bundled Accessories | None |
| Green Certifications | ENERGY STAR® 8.0 |
| Copilot key | Yes |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Conectivitate celulara | Fara |
| Cititor amprente | Da |
| Cititor Card | Nu |
| Conectivitate: | |
| Sistem de operare | |
| Camera Web | Full HD |
| Memorie RAM | 32 GB |
| NB-CPU | ULTRA 7 |
| NB-Screen-Size | 14.x" |
| Producător procesor | Intel |
| Tip display | OLED |
| USB 3.1 | N/A |
| Tip procesor | |
| Model procesor | 258V |
| Pen | Pen Not Supported |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| WWAN | Not installed |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 258V, 8C (4P + 4LPE) / 8T, Max Turbo up to 4.8GHz, 12MB |
| NPU | Integrated Intel® AI Boost, up to 47 TOPS |
| Graphics | Integrated Intel® Arc™ Graphics 140V |
| Memory | 32GB Soldered LPDDR5x-8533, MoP Memory |
| Performance-core base frequency | 2.2 GHz |
| Resolution | 2.8K (2880 x 1620) OLED |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Destinat pentru | |
| Processor model | 258V |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 2200 MHz |
| Processor base power | 17 W |
| Maximum turbo power | 37 W |
| Total processor performance up to | 115 TOPs |
| NPU performance up to | 47 TOPs |
| GPU performance up to | 64 TOPs |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics 140V |
| Standard Ports | 2x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1 |
| Diagonala display | |
| Power Adapter | 65W USB-C® Slim GaN (3-pin) |
| WLAN + Bluetooth | Intel® Wi-Fi® 7 BE201, 802.11be 2×2 + BT5.4 |
| Included Upgrade | 3Y Premier Support Upgrade from 3Y Courier/Carry-in, CO2 Offset 0.5 ton (2nd Generation Carbon Offset Projects) |
| Camera | FHD 1080p + IR Discrete with E-shutter |
| Battery | Integrated 55Wh |
| Touchpad | Buttonless glass surface multi-touch Haptic Touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 80 x 130 mm (3.15 x 5.12 inches) |
| Dimensions (WxDxH) | 311.8 x 212.3 x 6.7 – 17.18 mm (12.28 x 8.36 x 0.26 – 0.68 inches) |
| Other Security | Ultrasonic Human Presence Detection (WUXGA models) |
| Display | 14 WUXGA (1920×1200) OLED 400nits Anti-glare, 100% DCI-P3, 60Hz, DisplayHDR™ True Black 500, Dolby Vision® |
| Height (rear) | 1.72 cm |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| _old2_Capacitate stocare | 1TB-5TB |
| Capacitate stocare | 1 TB |
| Smart card reader | No |
| Copilot+ PC | Da |
| Battery capacity | 55 Wh |
| Audio Chip | Cirrus Logic CS42L43 |
| Password protection type | BIOS, Power on, SSD, Supervisor |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP, TCO |
| Built-in microphone | Yes |
| BLUETOOTH | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Touchscreen | No |
| AC adapter included | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Display diagonal | 35.6 cm (14) |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Product colour | Grey |
| Compliance certificates | RoHS |
| Housing material | Aluminium |
| Product type | Laptop |
| HD type | WUXGA |
| Weight | 1.21 kg |
| Height (front) | 6.7 mm |
| Frecventa procesor | 4.8 GHz |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR True Black 500, Dolby Vision |
| Width | 311.8 mm |
| Depth | 212.3 mm |
| Tip memorie RAM | LPDDR5X |
| Serie placa video | Arc |
| Tip memorie placa video: | Shared memory |
| Memorie Placa video: | Integrated |
| Model Placa Video Dedicata | N/A |
| Model placa video integrata | 140V |
| Producator | LENOVO |
| Garantie |









