Laptop Lenovo Yoga Pro 9 16IAH10, 16″ 2.8K WQXGA+ (2880×1800) OLED 1100nits (peak) / 500nits (typical) Glossy, 100% DCI-P3, 100% sRGB, 120Hz, Eyesafe®, Dolby Vision®, TÜV Low Blue Light, DisplayHDR™ True Black 1000, X-Rite®, PureSight Pro, Intel® Core™ Ultra 7 255H, 16C (6P + 8E + 2LPE) / 16T, Max Turbo up to 5.1GHz, 24MB, video NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7, RAM 32GB Soldered LPDDR5x-8400; Memory soldered to systemboard, no slots, dual-channel; 32GB soldered memory, not upgradable, SSD 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe®, no ODD, SD Card Reader, 6 stereo speakers, 2W x4 (dual side woofers), 2W x2 (tweeters), optimized with Dolby Atmos®, Smart Amplifier (AMP), 5.0MP + IR with E-shutter, No Onboard Ethernet, WLAN Wi-Fi® 7, 802.11be 2×2, Bluetooth 5.4, Non-WWAN, No Fingerprint Reader, Porturi: 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1); 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On; 2x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 65-100W and DisplayPort™ 2.1; 1x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 1x SD card reader; 1x Power connector, 170W Slim Tip (3-pin), Baterie Integrated 84Wh, Backlit, English, Luna Grey, Greutate 1.92 kg, Dimensiuni 362.72 x 253.69 x 17.9 mm, 2-year, Courier or Carry-in; 3Y Premium Care with Onsite upgrade from 2Y Depot/CCI (CPN), Accesorii Lenovo® USB-C® 4-in-1 Hub Gen 2, Windows® 11 Home, Romanian / English
Laptop Consumer Lenovo Yoga Pro 9 16IAH10, cu procesor Intel
11.008,91 lei TVA inclus.
Lenovo Yoga Pro 9 16IAH10, Intel Core Ultra 7, 40,6 cm (16″), 2880 x 1800 Pixel, 32 Giga Bites, 1 TB, Windows 11 Home
3 în stoc
Doresti publicarea articolului in platforma publica de achizitii publice?Poti adauga produsul in cos sau poti apela la formularul de mai jos prin care vei lua contact direct cu un consultant Estico
Descriere
Informații suplimentare
| NB-HDD-Capacity | no-HDD |
|---|---|
| NB-Format | Thin&Slim |
| HDD-or-SSD | SSD |
| Microsoft-OS | WIN 11 HOME |
| NB-SSD-Capacity | 1TB |
| RAM | 32GB |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| SSD capacity | 1 TB |
| M.2 SSD size | 2242 (22 x 42 mm) |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Password protection | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Greutate | 1.6 – 2.0 kg |
| Tastatura iluminata | Da |
| USB Type-C | Da |
| USB 3.2 | Da |
| HDMI | Da |
| Jack Audio | Da |
| DisplayPort | Da |
| Thunderbolt | Da |
| Form factor | Clamshell |
| LED backlight | Yes |
| Memory form factor | On-board |
| Front camera | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| Tip placa video | |
| Producator placa video | nVidia |
| USB 3.1 | Da |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Antenna type | 2×2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| Trusted Platform Module (TPM) | 2.0 |
| Chipset | Intel® SoC Platform |
| Card Reader | SD Card Reader |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Colour gamut | 100% |
| Processor cores | 16 |
| Performance cores | 6 |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor base power | 28 W |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Standard Dynamic Range (SDR) brightness | 500 cd/m² |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Number of built-in speakers | 6 |
| Luminozitate | 1100 nt |
| AI PC Category | AI PC |
| Standard Ports | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) |
| RGB colour space | sRGB |
| Other Security | E-shutter |
| Included Upgrade | 3Y Premium Care with Onsite upgrade from 2Y Depot/CCI (CPN) |
| Other Certifications | Intel® Evo™ Platform |
| Rezoluție | 2880 x 1800 |
| Display surface | Gloss |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Power Adapter | 170W Slim Tip (3-pin) |
| Memory | 32GB Soldered LPDDR5x-8400 |
| Green Certifications | Carbon Neutral Certified |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Camera | 5.0MP + IR with E-shutter |
| Touchpad | Buttonless glass surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 95 x 150 mm (3.75 x 5.91 inches) |
| Windows Hello | Yes |
| Processor threads | 16 |
| Panel type | OLED |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 7, 802.11be 2×2 + BT5.4 |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Keyboard language | English |
| Operating system language | English, ROM |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Dimensions (WxDxH) | 362.72 x 253.69 x 17.9 mm (14.28 x 9.99 x 0.70 inches) |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Max Memory | 32GB soldered memory, not upgradable |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Microphone | 4x, Array |
| Color Calibration | Factory Color Calibration |
| Keyboard | Backlit, English |
| Case Color | Luna Grey |
| Surface Treatment | Aluminium Stamping (Anodized with Sandblasting) |
| Case Material | Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) |
| Bundled software | Office Trial |
| Operating System | Windows® 11 Home, Romanian / English |
| Ethernet | No Onboard Ethernet |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 |
| Base Warranty | 2-year, Courier or Carry-in |
| Copilot key | Yes |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Conectivitate celulara | Fara |
| Conectivitate: | |
| Cititor amprente | Nu |
| Camera Web | Full HD |
| Cititor Card | Da |
| Memorie RAM | 32 GB |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Sistem de operare | |
| NB-CPU | ULTRA 7 |
| Producător procesor | Intel |
| Tip display | OLED |
| NB-Screen-Size | 16.x" |
| Resolution | 2.8K (2880 x 1800) |
| Tip procesor | |
| Pen | Pen Not Supported |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Number of microphones | 4 |
| Continuous video playback time | 14 h |
| WWAN | Not installed |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.1 GHz |
| Performance-core base frequency | 2 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Destinat pentru | |
| Bundled Accessories | Lenovo® USB-C® 4-in-1 Hub Gen 2 |
| Diagonala display | |
| Model procesor | 255H |
| NPU | Integrated Intel® AI Boost, up to 13 TOPS |
| Password protection type | BIOS, HDD |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 255H, 16C (6P + 8E + 2LPE) / 16T, Max Turbo up to 5.1GHz, 24MB |
| Maximum display brightness (HDR) | 1100 cd/m² |
| Capacitate stocare | 1 TB |
| Battery | 84Wh |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7 |
| Speakers | 6 stereo speakers, 2W x4 (dual side woofers), 2W x2 (tweeters), optimized with Dolby Atmos®, Smart Amplifier (AMP) |
| Copilot+ PC | N/A |
| On-board graphics card model | Intel Arc 140T |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Processor model | 255H |
| Total processor performance up to | 96 TOPs |
| GPU performance up to | 74 TOPs |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Memory clock speed | 8400 MHz |
| Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 2242 SSD up to 1TB each |
| Docking | Various docking solutions are supported via Thunderbolt™. For more compatible docking solutions, please visit Docking for Yoga Pro 9 16IAH10<… |
| AC adapter power | 170 W |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR True Black 1000, Dolby Vision |
| Audio Chip | Realtek ALC3306 |
| Built-in microphone | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| BLUETOOTH | Yes |
| Touchscreen | No |
| AC adapter included | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Display diagonal | 40.6 cm (16) |
| HD type | WQXGA+ |
| Height | 17.9 mm |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth version | 5.4 |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Weight | 1.92 kg |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Product colour | Grey |
| USB Type-C required charging power (max) | 100 W |
| Compliance certificates | RoHS |
| Housing material | Aluminium |
| Product type | Laptop |
| Colour name | Luna Grey |
| Memory slots | Memory soldered to systemboard, no slots, dual-channel |
| Display brightness | 1100 cd/m² |
| Battery life (max) | 5.5 h |
| Storage Slot | Two M.2 slots • One M.2 2242 PCIe® 4.0 x4 slot • One M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slot |
| Frecventa procesor | 5.1 GHz |
| Box contents | Lenovo USB-C 4-in-1 Hub Gen 2 |
| Battery capacity | 84 Wh |
| Width | 362.7 mm |
| Depth | 253.7 mm |
| Tip memorie RAM | LPDDR5X |
| Serie placa video | GeForce |
| Tip memorie placa video: | GDDR7 |
| Memorie Placa video: | 8GB |
| Model Placa Video Dedicata | RTX 5060 |
| Model placa video integrata | 140T |
| Producator | LENOVO |
| Garantie |



