Dell Mobile Precision Workstation 3591, 15.6″ FHD 1920×1080, 60Hz, 400 nits, Non-Touch, FHD HDR RGB Camera, Mic, WLAN, Single Pointing, Smart Card Reader, CV3+, Intel Core Ultra 7 155H vPro Essentials (24 MB cache, 16 cores, 22 threads, up to 4.8 GHz, 45W), NVIDIA RTX 500 Ada 4GB GDDR6, 16 GB: 1 x 16 GB, DDR5, 5600 MT/s, non-ECC, 512GB, M.2 2230, Gen4 PCIe NVMe, SSD, Class 35, Intel AX211, 2×2 MIMO, 2400 Mbps, 2.4/5/6 GHz, Wi- Fi 6/6E (WiFi 802.11ax), Bluetooth, Intel AX211 WLAN Driver, 130W Type C Power Adapter, 4 Cell, 64WHr, Standard Battery, English International backlit AI hotkey keyboard with numeric keypad, 99-key, External ports: Network port: 1 x RJ45 port, USB ports: 1 x USB 3.2 Gen 1 port, 1 x USB 3.2 Gen 1 port with PowerShare, 2 x Thunderbolt 4 ports with Power Delivery and DisplayPort, Audio port: 1 x Universal audio port, Video port: 1 x HDMI 2.1 TMDS port, Media-card reader: 1 x microSD-card slot, Power-adapter port: USB Type-C power input, Security-cable slot: 1 x wedge-shaped lock slot, SIM-card slot: nano-SIM card slot (optional), Internal slots: M.2: 1 x M.2 2230 slot for WiFi and Bluetooth combo card, 2 x M.2 2230 or 2280 slot for solid state drive, 1 x M.2 3042 slot for WWAN card, Windows 11 Pro, English, Arabic, French, Russian, Turkish, 3y ProSupport and Next Business Day Onsite Service warranty, McAfee Business Protection 1-year (Distri Only)
Laptop Workstation DELL Precision 3591, cu procesor Intel Core Ultra
14.241,66 lei TVA inclus.
DELL Precision 3591, Intel Core Ultra 7, 39,6 cm (15.6″), 1920 x 1080 Pixel, 16 Giga Bites, 512 Giga Bites, Windows 11 Pro
Poti adauga produsul in cos sau poti apela la formularul de mai jos prin care vei lua contact direct cu un consultant Estico
Descriere
Informații suplimentare
| NB-HDD-Capacity | no-HDD |
|---|---|
| Resolution | FHD |
| Video | nVidia |
| HDD-or-SSD | SSD |
| Microsoft-OS | WIN 11 PRO |
| NB-Format | Workstation |
| NB-SSD-Capacity | 512GB |
| RAM | 16GB |
| SSD capacity | 512 GB |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| USB Type-C | Da |
| HDMI | Da |
| Form factor | Clamshell |
| LED backlight | Yes |
| Front camera | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| Tip placa video | |
| Producator placa video | nVidia |
| Market positioning | Business |
| Panel type | IPS |
| Anti-glare screen | Yes |
| Pixel density | 141 ppi |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Maximum frequency NPU | 1.4 GHz |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI datatype support on NPU | FP16, FP32, Int8 |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Speakers manufacturer | Waves |
| Speaker power | 2 W |
| Number of microphones | 2 |
| Front camera resolution (numeric) | 2.07 MP |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2×2 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| PowerShare | Yes |
| Number of USB ports with PowerShare support | 1 |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Fast charging | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Wedge |
| Trusted Platform Module (TPM) | 2.0 |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | -15.2 – 3048 m |
| Non-operating altitude | -15.2 – 10668 m |
| Operating shock | 110 G |
| Non-operating shock | 160 G |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Non-operating vibration | 1.3 G |
| Colour gamut | 100% |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 22 |
| Performance cores | 6 |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.4 GHz |
| Efficient-core base frequency | 0.9 GHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor base power | 28 W |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Discrete graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| Battery charge indicator | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| RGB colour space | sRGB |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Battery capacity | 64 Wh |
| AC adapter power | 130 W |
| Height (front) | 2.27 cm |
| Height (rear) | 2.47 cm |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Processor model | 155H |
| USB charging voltage | 5,20 V |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 120 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 84 |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX A500 |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Cititor amprente | Da |
| NB-CPU | ULTRA 7 |
| NB-Screen-Size | 15.x" |
| Rezoluție | 1920 x 1080 |
| Tip display | IPS |
| Memorie RAM | 16 GB |
| Conectivitate: | |
| Conectivitate celulara | Fara |
| Tastatura iluminata | Da |
| USB 3.0 | Da |
| USB 3.1 | Nu |
| USB 3.2 | Da |
| Jack Audio | Da |
| DisplayPort | Da |
| Producător procesor | Intel |
| Luminozitate | 400 nt |
| Sistem de operare | |
| Camera Web | Full HD |
| Thunderbolt | Da |
| Cititor Card | Da |
| Tip procesor | |
| Model procesor | 155H |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Trial software | Microsoft Office Trial,McAfee Business Protection 1-year |
| Greutate | N/A |
| Destinat pentru | |
| Diagonala display | |
| PAIA version | GaBi version 1, 2024 |
| Model placa video | RTX 500 Ada |
| Copilot+ PC | N/A |
| Capacitate stocare | 512GB, M.2 2230, Gen4 PCIe NVMe, SSD |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 4.8 |
| Carbon emissions, energy usage (kg of CO2e) | 30.6 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 0.6 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 89.4 |
| Built-in microphone | Yes |
| BLUETOOTH | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6) |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 65 °C |
| Width | 357.8 mm |
| Depth | 233.3 mm |
| Cables included | AC |
| Battery recharge time | 3 h |
| Weight | 1.79 kg |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Battery voltage | 15.2 V |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Product colour | Grey |
| HD type | Full HD |
| Sustainability compliance | Yes |
| Number of battery cells | 4 |
| Product type | Mobile workstation |
| Battery weight | 280 g |
| Frecventa procesor | 4.8 GHz |
| Tip memorie RAM | DDR5 |
| Serie placa video | GeForce |
| Tip memorie placa video: | GDDR6 |
| Memorie Placa video: | 4GB |
| Model Placa Video Dedicata | RTX A500 |
| Model placa video integrata | Arc Graphics |
| Producator | DELL |
| Garantie |









