Laptop Lenovo Gaming LOQ 17IRX10, 17.3″ FHD (1920×1080) IPS 300nits Anti-glare, 100% sRGB, 165Hz, G-SYNC®, Intel® Core™ i7-14700HX, 20C (8P + 12E) / 28T, P-core 2.1 / 5.5GHz, E-core 1.5 / 3.9GHz, 33MB, video NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 8GB GDDR7, Boost Clock 2347MHz, TGP 115W, 798 AI TOPS, RAM 2x 16GB SO-DIMM DDR5-5600; Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable; Up to 32GB DDR5-5600 offering, SSD 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe®, no ODD, No Card reader, Stereo speakers, 2W x2, optimized with Nahimic Audio, 5.0MP with E-shutter, 100/1000M (RJ-45), WLAN Wi-Fi® 6, 802.11ax 2×2, Bluetooth 5.2, Non-WWAN, No Fingerprint Reader, Porturi: 4x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1); 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 65-100W and DisplayPort™ 1.4; 1x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 1x Ethernet (RJ-45); 1x Power connector, 245W Slim Tip (3-pin), Baterie Integrated 60Wh, 24-Zone RGB Backlit, English, Luna Grey, Greutate 2.9 kg, Dimensiuni 398.4 x 276.2 x 22.95-25.25 mm, 2-year, Courier or Carry-in, Accesorii None, Free DOS
Laptop Gaming Lenovo LOQ 17IRX10, cu procesor Intel Core i7
8.741,75 lei TVA inclus.
Lenovo LOQ 17IRX10, Intel® Core™ i7, 43,9 cm (17.3″), 1920 x 1080 Pixel, 32 Giga Bites, 1 TB, Gri
3 în stoc
Doresti publicarea articolului in platforma publica de achizitii publice?Poti adauga produsul in cos sau poti apela la formularul de mai jos prin care vei lua contact direct cu un consultant Estico
Descriere
Informații suplimentare
| Microsoft-OS | No |
|---|---|
| NB-HDD-Capacity | no-HDD |
| NB-Format | Regular |
| Resolution | FHD |
| HDD-or-SSD | SSD |
| NB-CPU | Intel-Core-i7 |
| NB-SSD-Capacity | 1TB |
| RAM | 32GB |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| SSD capacity | 1 TB |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Card reader integrated | No |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Password protection | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| HDMI | Da |
| Form factor | Clamshell |
| LED backlight | Yes |
| Front camera | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Keyboard backlit | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| Greutate | Peste 2.5 kg |
| Panel type | IPS |
| Anti-glare screen | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Speaker power | 2 W |
| Number of microphones | 2 |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Antenna type | 2×2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| Trusted Platform Module (TPM) | 2.0 |
| Optical | None |
| Microphone | 2x, Array |
| Case Material | PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom) |
| Bundled software | None |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 6, 802.11ax 2×2 + BT5.2 |
| Included Upgrade | None |
| Other Certifications | TÜV Rheinland® Low Blue Light (Software Solution) |
| Operating System | None |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Colour gamut | 100% |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Processor boost frequency | 5.5 GHz |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| RGB colour space | sRGB |
| AI PC Category | AI-Powered Gaming PC |
| Chipset | Intel® HM770 Chipset |
| Memory | 2x 16GB SO-DIMM DDR5-5600 |
| Max Memory | Up to 32GB DDR5-5600 offering |
| Storage Slot | Two M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slots |
| Other Security | E-shutter |
| Green Certifications | ErP Lot 3 |
| Touchpad | Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, optimized with Nahimic Audio |
| Special Features | AI Chip: LA1 |
| Color Calibration | None |
| Surface Treatment | Painting |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Processor | Intel® Core™ i7-14700HX, 20C (8P + 12E) / 28T, P-core 2.1 / 5.5GHz, E-core 1.5 / 3.9GHz, 33MB |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Operating system installed | No |
| Audio Chip | Realtek ALC3287 |
| Keyboard language | English |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Card Reader | None |
| Case Color | Luna Grey |
| Base Warranty | 2-year, Courier or Carry-in |
| Bundled Accessories | None |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Performance cores | 8 |
| Copilot key | Yes |
| Processor model | i7-14700HX |
| Processor generation | Intel® Core™ i7 (14th gen) |
| Processor cores | 20 |
| Processor threads | 28 |
| Efficient cores | 12 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.5 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.1 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Processor cache | 33 MB |
| Processor base power | 55 W |
| Maximum turbo power | 157 W |
| Cititor amprente | Nu |
| Memorie RAM | 32 GB |
| Rezoluție | 1920 x 1080 |
| Tip display | IPS |
| Conectivitate celulara | Fara |
| USB 3.0 | Da |
| USB 3.1 | Nu |
| USB 3.2 | Da |
| Jack Audio | Da |
| Thunderbolt | Nu |
| DisplayPort | Da |
| Cititor Card | Nu |
| Producător procesor | Intel |
| Refresh rate | 165 Hz |
| Tastatura iluminata | cu RGB |
| Camera Web | Full HD |
| Luminozitate | 300 nt |
| Conectivitate: | |
| Tip procesor | |
| Sistem de operare | |
| Model procesor | 14700HX |
| Pen | Pen Not Supported |
| NB-Screen-Size | 17.x" |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| WWAN | Not installed |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB Type-C | Da |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Sustainability certificates | ErP |
| Tip placa video | |
| Destinat pentru | |
| Ethernet LAN data rates | 1000,100 Mbit/s |
| NB-Gaming-VGA | RTX 5070 |
| Diagonala display | |
| Camera | 5.0MP with E-shutter |
| Height (front) | 2.29 cm |
| Capacitate stocare | 1 TB |
| Battery | 60Wh |
| Keyboard | 24-Zone RGB Backlit, English |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 8GB GDDR7, Boost Clock 2347MHz, TGP 115W, 798 AI TOPS |
| Power Adapter | 245W Slim Tip (3-pin) |
| Dimensions (WxDxH) | 398.4 x 276.2 x 22.95-25.25 mm (15.69 x 10.87 x 0.94-0.99 inches) |
| Standard Ports | 4x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) |
| Display | 17.3 FHD (1920×1080) IPS 300nits Anti-glare, 100% sRGB, 165Hz, G-SYNC® |
| Model placa video | RTX 5070 |
| Copilot+ PC | N/A |
| Max Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 SSD up to 1TB each |
| Docking | Various docking solutions supported via USB-C®. For more compatible docking solutions, please visit Docking for LOQ 17IRX10 |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Motherboard chipset | Intel HM770 |
| Keyboard backlit zone | 24-zone RGB |
| AC adapter power | 245 W |
| Producator placa video | nVidia |
| Password protection type | BIOS, HDD, Power on, User |
| Built-in microphone | Yes |
| BLUETOOTH | Yes |
| Touchscreen | No |
| AC adapter included | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Display diagonal | 43.9 cm (17.3) |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Product colour | Grey |
| Audio system | Nahimic Audio |
| USB Type-C required charging power (max) | 100 W |
| HD type | Full HD |
| Compliance certificates | RoHS |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Weight | 2.9 kg |
| Width | 398.4 mm |
| Depth | 276.2 mm |
| Height (rear) | 2.52 cm |
| Battery life (max) | 2.43 h |
| Continuous video playback time | 5.21 h |
| Frecventa procesor | 5.5 GHz |
| Colour name | Luna Grey |
| Tip memorie RAM | DDR5 |
| Serie placa video | GeForce |
| Tip memorie placa video: | GDDR7 |
| Memorie Placa video: | 8GB |
| Model Placa Video Dedicata | RTX 5070 |
| Model placa video integrata | UHD Graphics |
| Producator | LENOVO |
| Garantie |










