Laptop Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition; 14″ 2.8K (2880×1800) OLED 500nits Anti-glare / Anti-reflection / Anti-smudge, 100% DCI-P3, 120Hz VRR, DisplayHDR True Black 500, Dolby Vision, Touch; Intel Core Ultra 7 265U, 12C (2P + 8E + 2LPE) / 14T, Max Turbo up to 5.3GHz, 12MB; Video Integrated Intel Graphics; RAM 1x 64GB Soldered LPDDR5x-8400; 1TB SSD M.2 2280 PCIe 5.0×4 Performance NVMe Opal 2.0, Optical: no ODD; No card reader, Speakers: Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos, Camera: UHD 8.0MP + IR Discrete with Privacy Shutter, MIPI, Computer Vision, LAN: No Onboard Ethernet; WLAN Intel Wi-Fi 7 BE201, 802.11be 2×2; BT5.4, WWAN (3G/4G): Quectel RM520N-GL, 5G Sub-6 GHz, with Embedded eSIM, Fingerprint: Touch Style, Match-on-Chip, in Keyboard Key; Porturi: 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1); 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On; 2x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort 2.1; 1x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 65W USB-C Slim GaN (3-pin)Battery Integrated 57Wh, Keyboard: Backlit, English (EU), Color: Black, Paint; Weight Starting at 1006 g; Dimensions 312.80 x 214.75 x 8.08/14.37 (front/rear), 16.95 (maximum) mm; 12.31 x 8.45 x 0.32/0.56 (front/rear), 0.67 (maximum)inches, Warranty: 3-year, Courier or Carry-in; 3Y Premier Support WHB (CPN), OS: Windows® 11 Pro, Romanian / English
Laptop Business Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition,
17.310,73 lei TVA inclus.
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition, Intel Core Ultra 7, 35,6 cm (14″), 2880 x 1800 Pixel, 64 Giga Bites, 1 TB, Windows 11 Pro
3 în stoc
Doresti publicarea articolului in platforma publica de achizitii publice?Poti adauga produsul in cos sau poti apela la formularul de mai jos prin care vei lua contact direct cu un consultant Estico
Descriere
Informații suplimentare
| NB-HDD-Capacity | no-HDD |
|---|---|
| NB-Format | Ultrabook |
| Culoare | |
| Video | Onboard |
| HDD-or-SSD | SSD |
| Solid state drive | Da |
| Microsoft-OS | PRO |
| NB-SSD-Capacity | 1TB |
| Resolution | OLED&Touch |
| RAM | 64GB |
| SSD capacity | 1 TB |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Internal memory | 64 GB |
| Ethernet LAN | No |
| Total storage capacity | 1 TB |
| HDMI | Da |
| Form factor | Clamshell |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Memory form factor | On-board |
| Front camera | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 57 W |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Speaker power | 2 W |
| Number of microphones | 2 |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Antenna type | 2×2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| AC adapter power | 65 W |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | 2.0 |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Colour gamut | 100% |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Battery capacity | 57 Wh |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.3 GHz |
| Mobile network connection | Yes |
| Panel type | OLED |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision |
| Keyboard language | English |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Performance-core base frequency | 2.1 GHz |
| NB-CPU | ULTRA 7 |
| NB-Screen-Size | 14.x" |
| Tastatura iluminata | Da |
| Cititor amprente | Da |
| USB 3.1 | Nu |
| USB 3.2 | Da |
| Jack Audio | Da |
| Cititor Card | Nu |
| Producător procesor | Intel |
| Memorie RAM | 64 GB |
| Conectivitate: | |
| Sistem de operare | |
| Thunderbolt | Da |
| Tip procesor | |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Tip display | OLED |
| Rezoluție | 2880 x 1800 |
| Conectivitate celulara | 5G |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Mobile network generation | 5G |
| Front camera resolution (numeric) | 8 MP |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| USB Type-C | Da |
| WWAN | Installed |
| Tip placa video | |
| Producator placa video | Intel |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Destinat pentru | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Diagonala display | |
| Numar Nuclee | 12 |
| Model placa video | Intel Iris Xe Graphics |
| Capacitate stocare | 1 TB |
| Smart card reader | No |
| Copilot+ PC | N/A |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.4 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.7 GHz |
| Processor model | 265U |
| Greutate | 1006 g |
| Model procesor | 265U |
| Memory clock speed | 8400 MHz |
| Operating system language | ROM, English |
| Audio Chip | Realtek ALC3306 |
| Built-in microphone | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Product colour | Black |
| AC adapter included | Yes |
| Display diagonal | 35.6 cm (14) |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth version | 5.4 |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Housing material | Aluminium |
| Product type | Laptop |
| Weight | 1.01 kg |
| HD type | 2.8K |
| WWAN controller | Quectel RM520N-GL, 5G Sub-6 GHz, with Embedded eSIM |
| SSD interface | PCI Express 5.0 |
| Suport DirectX 12 | Da |
| BLUETOOTH | 5.4 |
| Wireless | 802.11be (2×2) |
| Sistem preinstalat | Da |
| Altele | TouchPad cu suport pentru gesturi multi atingere |
| Business | Da |
| Placa Video | Intel |
| Slot M.2 | Da |
| Tehnologii Audio | Dolby Atmos |
| Layout tastatura | English |
| Nr. sloturi | 0 |
| Tastatura numerica | Nu |
| Cache | 12 MB Smart Cache |
| Kensington lock | Da |
| Rezolutie display | 2880 x 1800 pixeli |
| Numar thread-uri | 14 |
| Procesor Grafic integrat | Intel Graphics |
| Putere maxima disipata | 57 W |
| 5G | Da |
| Capacitate SSD | 1TB |
| Familie Procesor | Intel Core Ultra 7 din a doua serie |
| Tehnologie de fabricatie | 3 nm |
| Suport TPM | TPM 2.0 |
| Versiune OS | 64 bit – limba Romanian / English |
| Format | |
| Tehnologie | |
| Cip AI integrat | Intel AI Boost, up to 12 TOPS |
| Frecvență | 8400 MHz |
| Tip SSD | M.2 2280 PCIe 5.0×4 Performance NVMe Opal 2.0 |
| Intrare audio | 1 x Combo |
| Putere_ | 57Wh |
| Serie video | Graphics |
| Rata Refresh | 120Hz |
| Alte specificatii | Anti-glare / Anti-reflection / Anti-smudge, 100% DCI-P3, DisplayHDR True Black 500, Dolby Vision |
| Memorie maxima | 64GB |
| Retea | Nu |
| USB 3.0 | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On |
| USB-C | 2x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort 2.1 |
| DisplayPort | 2 via USB-C |
| Functii camera Web | IR Discrete with Privacy Shutter, MIPI, Computer Vision |
| Microfon integrat | 2x, 360° |
| Card Reader | 1x Nano-SIM Card Slot |
| Audio | High Definition (HD) AudioRealtek ALC3306 codec |
| Boxe | Dual-speaker array |
| Putere boxe | 2W x2 |
| Alimentator | 65W USB-C Slim GaN (3-pin) |
| Dimensiuni | 312.80 x 214.75 x 8.08/14.37 (front/rear), 16.95 (maximum) mm |
| Cititor amprenta | Touch Style, Match-on-Chip, in Keyboard Key |
| Caracteristici Carcasa | Carbon Fiber (Top), Aluminium (Bottom) |
| Frecventa turbo max | 5.30 GHz |
| Unitate optica | Fara Unitate Optica |
| Nucleu | Arrow lake |
| Putere | 57Wh |
| Luminozitate | 500 nits |
| Capacitate memorie RAM | 64GB |
| Memorie Integrata | 64GB |
| Frecventa procesor | 5.3 GHz |
| Thunderbolt 4 | 2 (via USB-C) |
| Camera Web | 4k |
| Width | 312.8 mm |
| Colour name | Black, Paint |
| Depth | 214.8 mm |
| Height (front) | 8.08 mm |
| Height (rear) | 1.44 cm |
| Tip memorie RAM | LPDDR5X |
| Tip memorie placa video: | Shared memory |
| Memorie Placa video: | N/A |
| Serie placa video | Intel Graphics |
| Model Placa Video Dedicata | N/A |
| Model placa video integrata | Intel Graphics |
| Producator | LENOVO |
| Garantie |










