Laptop Lenovo ThinkBook 14 G8 IRL; 14″ WUXGA (1920×1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz; Intel® Core 5 210H, 8C (4P + 4E) / 12T, P- core 2.2 / 4.8GHz, E-core 1.6 / 3.6GHz, 12MB; Video Integrated Intel® Graphics; RAM 1x 16GB SO-DIMM DDR5-5600; 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe®, Optical: no ODD; SD Card Reader, Speakers: Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio™, Camera: FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter, LAN: 100/1000M (RJ-45); WLAN Wi-Fi® 6E, 802.11ax 2×2; BT5.3, WWAN (3G/4G): Non-WWAN, Fingerprint: Touch Style, Integrated in Power Button; Porturi: 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1); 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On; 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 1.4; 1x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1; 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 1x Ethernet (RJ-45); 1x SD card reader; 65W USB-C® (3-pin);Battery Integrated 45Wh, Keyboard: Backlit, English (EU), Color: Arctic Grey; Weight Starting at 1.36 kg; Dimensions 313.5 x 224 x 17.5 mm, Warranty: 1-year, Courier or Carry-in; 3Y Courier/Carry-in upgrade from 1Y Courier/Carry-in WHB (CPN), OS: Windows® 11 Pro, Romanian / English
Laptop SMB Lenovo ThinkBook 14 G8 IRL, cu procesor Intel
4.443,00 lei TVA inclus.
Lenovo ThinkBook 14 G8 IRL, Intel Core 5, 2,2 GHz, 35,6 cm (14″), 1920 x 1200 Pixel, 16 Giga Bites, 512 Giga Bites
25 în stoc
Doresti publicarea articolului in platforma publica de achizitii publice?Poti adauga produsul in cos sau poti apela la formularul de mai jos prin care vei lua contact direct cu un consultant Estico
Descriere
Informații suplimentare
| NB-HDD-Capacity | no-HDD |
|---|---|
| NB-Format | Regular |
| Culoare | |
| Video | Onboard |
| HDD-or-SSD | SSD |
| Solid state drive | Da |
| Microsoft-OS | WIN 11 PRO |
| NB-SSD-Capacity | 512GB |
| RAM | 16GB |
| Greutate | 1.36 kg |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| HDMI | Da |
| Form factor | Clamshell |
| LED backlight | Yes |
| Processor cores | 8 |
| Front camera | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Panel type | IPS |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Speaker power | 2 W |
| Number of microphones | 2 |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2×2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Pointing device | Touchpad |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| AC adapter power | 65 W |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | 2.0 |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Audio Chip | Realtek ALC3287 |
| Keyboard language | English |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Refresh rate | 60 Hz |
| NB-Screen-Size | 14.x" |
| Resolution | WUXGA |
| Tip display | IPS |
| Memorie RAM | 16 GB |
| Conectivitate: | |
| Conectivitate celulara | Fara |
| Tastatura iluminata | Da |
| Cititor amprente | Da |
| USB 3.1 | Nu |
| USB 3.2 | Da |
| Jack Audio | Da |
| Producător procesor | Intel |
| Sistem de operare | |
| Thunderbolt | Da |
| Cititor Card | Da |
| Rezoluție | 1920 x 1200 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| USB Type-C | Da |
| Numar Nuclee | 8 |
| Tip placa video | |
| Producator placa video | Intel |
| NB-CPU | Intel Core 5 |
| Destinat pentru | |
| Tip procesor | |
| Diagonala display | |
| Processor family | Intel Core 5 |
| Model placa video | Intel UHD Integrated Graphics |
| Capacitate stocare | 512 GB |
| Copilot+ PC | N/A |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Processor model | 210H |
| Model procesor | 210H |
| Operating system language | ROM, English |
| Trial software | Office |
| Built-in microphone | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Touchscreen | No |
| AC adapter included | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Display diagonal | 35.6 cm (14) |
| Width | 313.5 mm |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Weight | 1.36 kg |
| Depth | 224 mm |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Product colour | Grey |
| Frecvență | 5600 MHz |
| Product type | Laptop |
| Colour name | Arctic Grey |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| HD type | WUXGA |
| Height | 17.5 mm |
| Luminozitate | 300 niti |
| BLUETOOTH | 5.3 |
| DisplayPort | 2 (via USB Tip-C) |
| Camera Web | FHD |
| Tehnologie de fabricatie | 10 nm Enhanced SuperFin |
| Suport DirectX 12 | Da |
| Memorie maxima | 64 GB |
| Nr. sloturi | 2 |
| RJ-45 | 1 |
| Unitate optica | Nu are unitate optica integrata |
| Audio | HD AudioSistem Stereo |
| Boxe | 2-way |
| Sistem preinstalat | Da |
| Parola Bios | Da |
| Business | Da |
| Putere maxima disipata | 115 W |
| Format | |
| Rezolutie display | 1920 x 1200 pixeli |
| Rata Refresh | 60 Hz |
| Slot M.2 | Da |
| Wireless | 802.11ax (2×2) |
| USB 3.0 | 2 |
| Microfon integrat | Dual Array |
| Layout tastatura | English |
| Nucleu | Raptor Lake |
| Tastatura numerica | Nu |
| Nr. sloturi ocupate | 1 |
| Numar thread-uri | 12 |
| Putere boxe | 2 x 2 W |
| Cache | 12 MB Intel Smart Cache |
| Tastatura | 6-rowMultimedia FN keys |
| Caracteristici speciale | MIL-STD-810H military test passed |
| Procesor Grafic integrat | Intel Graphics |
| Placa Video | Intel Graphics |
| Kensington lock | Kensington Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm |
| Alte specificatii | 45% NTSC |
| Iesire audio | 1 x Combo |
| Parola HDD/SSD | Da |
| Caracteristici Carcasa | Elemente finisate din aluminiu si plastic |
| Tip SSD | M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe |
| Tehnologii Audio | Dolby Audio |
| Card Reader | Da, Micro SD |
| Retea | 1 Gbps |
| Putere_ | 45 Wh |
| Familie Procesor | Intel Core 5 din a doua generatie |
| Altele | 2 x M.2 2280 pana la 2 TB |
| USB-C | 1 x USB 4 Tip-C (Thunderbolt 4 / DisplayPort / Power Delivery)1 x USB 3.2 Tip-C (Gen2) (DisplayPort / Power Delivery) |
| Functii camera Web | 1080p + IR Hybrid cu Privacy Shutter |
| Cititor amprenta | Da, Touch Style |
| Versiune OS | 64 bit – Romana/Engleza |
| Alimentator | 65 W USB Tip-C (3-pin) |
| Dimensiuni | 313.5 x 224 x 17.5 mm |
| Frecventa turbo max | 4.80 GHz |
| Putere | 45 Wh |
| Suport TPM | Da (Firmware TPM 2.0) |
| Tehnologie Baterie | Li-Polimer |
| Tehnologie | |
| Capacitate memorie RAM | 16 GB |
| Frecventa procesor | 4.8 GHz |
| Capacitate SSD | 512 GB |
| Tip memorie RAM | DDR5 |
| Serie placa video | UHD |
| Tip memorie placa video: | Shared memory |
| Memorie Placa video: | N/A |
| Model Placa Video Dedicata | N/A |
| Model placa video integrata | Intel Graphics |
| Producator | LENOVO |
| Garantie |










